Renta alimentacyjna po śmierci bliskiej osoby

renta alimentacyjna po śmierci rodzica

Kiedy w tragicznym wypadku ginie bliska osoba, rodzinie może zawalić się cały świat. Śmierć bliskiego jest ogromną traumą, którą trzeba przepracować. Ponadto śmiertelny wypadek może wpłynąć także na pogorszenie sytuacji materialnej rodziny. Wtedy pojawia się pytanie o odszkodowanie po wypadku bliskiej osoby. Oczywistym jest, że trudno złagodzić ból po stracie ojca, żony czy syna. Jednak warto wiedzieć, że bliskim, czyli osobom pośrednio poszkodowanym w wypadku, może należeć się świadczenie finansowe. Jakie? Ten rodzaj odszkodowania to renta alimentacyjna po śmierci bliskiej osoby. Czym jest renta alimentacyjna i komu się należy? Co to jest renta fakultatywna? Odpowiedzi znajdziecie w tym artykule. Z kolei o pozostałych świadczeniach po śmierci najbliższego – odszkodowanie za śmierć, zadośćuczynienie za utratę więzizwrot kosztów pogrzebu – pisaliśmy tutaj.

Co to jest renta alimentacyjna?

Renta alimentacyjna po śmierci

Renta alimentacyjna po śmierci jest świadczeniem, które ma zmniejszyć deficyt finansowy pojawiający się po zgonie bliskiej osoby w wyniku tragicznego wypadku. Towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaca środki finansowe z polisy osoby odpowiedzialnej za wypadek, czyli sprawcy wypadku. Podstawą do przyznania renty alimentacyjnej jest istniejący w dniu wypadku obowiązek alimentacyjny po stronie zmarłego względem innych członków rodziny. Nie jest to jednak jedyny warunek uprawniający do uzyskania tego świadczenia. Badane są również potrzeby osoby występującej z roszczeniem oraz możliwości zarobkowe i majątkowe zmarłego.  Podstawą prawną do uzyskania renty alimentacyjnej jest art. 446 §2 kodeksu cywilnego.

renta alimentacyjna po śmierci

Komu należy się renta alimentacyjna po wypadku?

Renta alimentacyjna ma stanowić dla bliskich zabezpieczenie środków na ich własne potrzeby, które przed wypadkiem były pokrywane z pieniędzy zarabianych przez zmarłego. Najczęściej podstawa do renty alimentacyjnej przysługiwać będzie małoletnim dzieciom osoby zmarłej oraz pozostałemu przy życiu małżonkowi, jeżeli jego własne dochody są znacząco niższe niż zarobki zmarłego, a przyznane świadczenia z ZUS nie rekompensują w pełni powstałej straty.
W przypadku innych krewnych trzeba bardzo dokładnie zbadać stan faktyczny sprawy pod kątem sprawdzenia, czy osoba zmarła stale dostarczała im środków utrzymania i czy ich własne zarobki są niewystarczające do samodzielnego utrzymania się.

Czy renta alimentacyjna to to samo co alimenty?

Renta alimentacyjna wypłacana po śmierci bliskiej osoby i alimenty to dwa różne pojęcia. Dotyczą jednak podobnej kwestii, czyli wsparcia finansowego dla osób zależnych. Oto krótkie wyjaśnienie obu pojęć:

Alimenty. Czym są alimenty? To regularne płatności pieniężne lub świadczenia rzeczowe, które jedna osoba (zobowiązana) jest zobowiązana płacić drugiej osobie (uprawnionej). Są płacone, by zapewnić wsparcie materialne, w szczególności w przypadku rozstania, separacji lub rozwodu. Podsumowując, alimenty zazwyczaj sąd przyznaje na rzecz dzieci lub byłego małżonka.

Renta alimentacyjna po śmierci. Gdy w tragicznym wypadku zginie bliska osoba, rodzina ma prawo do kliku świadczeń finansowych. Jednym z nich jest renta alimentacyjna. Odnosi się ona do płatności pieniężnych, które są przyznawane w ramach orzeczenia sądu lub decyzji ubezpieczyciela. Celem tego świadczenia jest zapewnienie wsparcia finansowego dla osoby uprawnionej, która nie jest w stanie utrzymać się sama.

W skrócie, alimenty dotyczą przede wszystkim wsparcia dla dzieci lub byłego małżonka, podczas gdy renta alimentacyjna odnosi się do wsparcia finansowego dla osób niezdolnych do samodzielnego utrzymania się, co nastąpiło po śmiertelnym wypadku bliskiego.

Renta alimentacyjna na dziecko

Renta alimentacyjna dla dziecka po zmarłym rodzicu

Jedną z osób uprawnionych do otrzymania renty alimentacyjnej jest dziecko, którego rodzic, na którym spoczywał obowiązek alimentacyjny, zginął w wypadku. Co ważne, nie jest warunkiem koniecznym, aby rodzic wcześniej wypełniał obowiązek alimentacyjny. Trzeba za to wykazać, że w momencie zgonu ojca lub matki spełnione były wymagane kryteria, aby dziecko otrzymało rentę alimentacyjną. Często zdarza się, że osoby uprawnione do pobierania renty alimentacyjnej nie wiedzą o takim świadczeniu lub wydaje im się, że nie są w stanie go otrzymać. W takich sytuacjach niezbędna okazuje się pomoc doświadczonych ekspertów Votum Odszkodowania S.A. Nasi specjaliści od kilkunastu lat skutecznie uzyskują sprawiedliwe odszkodowania po wypadkach dla rodzin ofiar. Jakie są zasady przyznania renty alimentacyjnej na dziecko?

  • Jest przyznawana aż do momentu osiągnięcia pełnoletniości (czyli 18 lat) albo do czasu kontynuowania przez dziecko nauki.
  • W niektórych przypadkach może zostać skrócona, gdy uprawniony wcześniej osiągnie samodzielność (np. podejmując pracę) lub wejdzie w związek małżeński.
  • Dożywotnia renta alimentacyjna przysługuje dzieciom, które są całkowicie niezdolne do podjęcia pracy zarobkowej.

Więcej na temat renty alimentacyjnej na dziecko pisaliśmy w tym artykule.

Czym jest renta fakultatywna?

Renta fakultatywna to świadczenie, które przyznaje się osobom bliskim jako rodzaj odszkodowania powypadkowego. Warunkiem jest to, aby zmarła osoba dobrowolnie i regularnie utrzymywała inną osobę, ale nie była to jej ustawowa odpowiedzialność. Jednak warto zauważyć, że istotne w tej kwestii jest udowodnienie więzi łączącej zmarłego z osobą uprawnioną do renty fakultatywnej. Ponadto trzeba wskazać okoliczności, w jakich zmarły utrzymywał tę osobę. Jeżeli nie zostaną udowodnione te przesłanki, sąd odrzuci powództwo dotyczące renty fakultatywnej.

Renta alimentacyjna po śmierci bliskiej osoby - dokumenty

Po udowodnieniu winy sprawcy tragicznego wypadku, w którym zginął rodzic, na którym ciążył obowiązek alimentacyjny, należy zgromadzić dokumenty dla towarzystwa ubezpieczeniowego. Są one niezbędne, aby renta alimentacyjna po śmierci bliskiej osoby mogła zostać przyznana. Potrzebne dokumenty do renty alimentacyjnej to:

  • Dokument potwierdzający śmierć osoby bliskiej (akt zgonu).
  • Świadectwo, które potwierdza relacje pomiędzy poszkodowanym a zmarłym (akt stanu cywilnego).
  • Oświadczenie, że zmarły wspierał pieniężnie poszkodowanego.
  • Zbiór dokumentów, które potwierdzają wydatki poszkodowanego oraz dochody zmarłego.
  • Dokumentacja zawierająca rachunki dotyczące wydatków na rzecz osób będących na utrzymaniu zmarłego w wyniku wypadku.

Jak otrzymać rentę alimentacyjną po śmierci bliskiej osoby?

Aby otrzymać takie rentę alimentacyjną po śmierci bliskiego, należy spełnić określone warunki i podjąć odpowiednie kroki:

  1. Zbierz niezbędne dokumenty do renty alimentacyjnej. Przygotuj świadectwa, które potwierdzą Twoje uprawnienia i związane z tym zobowiązania alimentacyjne. Będziesz potrzebować akt zgonu osoby, której dotyczy sprawa, dowody pokrewieństwa, dokumenty potwierdzające zaległości w alimentacji itp.
  2. Zgłoś sprawę do towarzystwa ubezpieczeniowego, takiego jak np. Warta, Allianz, HDI, Compensa, Link4, PZU. Skontaktuj się z ubezpieczycielem, u którego sprawca wypadku miał zawartą polisę OC
  3. Jeśli ubezpieczyciel zaniży rentę alimentacyjną lub odmówi przyznania renty alimentacyjnej, skontaktuj się z sądem. Sprawę związaną z rentą alimentacyjną po śmierci bliskiej osoby rozpatruje sąd rejonowy. Na tym etapie niezbędna może się okazać pomoc doświadczonego pełnomocnika Votum Odszkodowania S.A. Nasz ekspert poinformuje Cię, jakie są wymagane dokumenty do renty alimentacyjnej oraz jaka jest procedura składania pozwu. Co więcej, będzie Cię wspierał i służył radą na każdym etapie sprawy.
  4. Złóż pozew o rentę alimentacyjną. Zgłoś się do sądu rejonowego, w którego obszarze mieszkała osoba zmarła. Tam złożysz pozew o przyznanie renty alimentacyjnej. Pozew powinien zawierać wszelkie niezbędne informacje i załączniki.
  5. Przebieg postępowania o rentę alimentacyjną. Sąd rozpatruje pozew i bada przedstawione dowody. Prawdopodobnie zostaniesz poproszony o udowodnienie, że osoba zmarła była zobowiązana do świadczeń alimentacyjnych na rzecz wnioskodawcy. Zdarza się, że sąd wzywa inne osoby do udziału w postępowaniu. Mogą to być spadkobiercy lub osoby zobowiązane do płacenia alimentów.
  6. Decyzja sądu. Po zakończeniu postępowania sąd podejmie decyzję w sprawie renty alimentacyjnej. Jeśli decyzja jest pozytywna, otrzymasz zasądzone świadczenia.

    Ważne jest, aby zwrócić się o pomoc do doświadczonego eksperta w celu uzyskania dokładnych informacji i wsparcia w procesie ubiegania się o rentę alimentacyjną po śmierci bliskiej osoby w wyniku wypadku komunikacyjnego. Ponadto przepisy prawne ulegają zmianom, dlatego warto skonsultować się z profesjonalistą w celu uzyskania najświeższych informacji.

Wysokość renty alimentacyjnej

Osoby, które po śmierci bliskiego nie są w stanie same zapewnić sobie środków utrzymania, otrzymują świadczenie finansowe nazywane rentą alimentacyjną. Zakres obowiązku ustala się na podstawie rzeczywistych potrzeb uprawnionego. Rodzaj i wielkość potrzeb ściśle wiążą się z sytuacją materialną danej rodziny. Uwzględniają nie tylko faktyczne dochody zmarłego, lecz również to, ile mógłby zarabiać. Podsumowując, renta alimentacyjna rekompensuje straty poniesione przez uprawnionego w związku z niemożnością otrzymania świadczenia (alimentów), które zaspokoiłoby jego potrzeby.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Poprzedni wpis
Następny wpis

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)