Wypadek komunikacyjny za granicą

odszkodowanie za wypadek za granicą, podróż samochodem za granicę, wypadek drogowy

Polacy coraz częściej wybierają wyjazdy za granicę w wolnym czasie. Część z nich podróżuje po Europie własnym autem. Z rosnącą liczbą wyjazdów wiąże się też większe prawdopodobieństwo kolizji i wypadków. Tego typu zdarzenia bywają trudne – trzeba zmierzyć się z barierą językową, odmiennym prawem drogowym, leczeniem i powrotem do Polski. Wypadek komunikacyjny za granicą – warto wiedzieć, co zrobić w takiej sytuacji.

Jak postępować po kolizji za granicą?

Jeśli jesteś sprawcą wypadku, postępowanie wygląda podobnie, jak przy kolizji na terenie naszego kraju. Istotne jest przekazanie poszkodowanemu lub jego rodzinie pełnych informacji koniecznych do zgłoszenia przez niego szkody ubezpieczycielowi.

  • Dane personalne: imię, nazwisko, adres. 
  • Dane pojazdu: marka auta, numer rejestracyjny, dane osobowe właściciela auta.
  • Nazwa zakładu ubezpieczeniowego i numer polisy OC.

W sytuacji wypadku poza Unią Europejską istotne jest posiadanie certyfikatu Zielonej Karty. Wymaga się jej na terenie krajów takich jak: Albania, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Rosja, Tunezja, Turcja i Ukraina.

Należy spisać oświadczenie o kolizji lub wypadku sporządzone w języku polskim oraz angielskim. Dobrze jest przed wyjazdem zaopatrzyć się w dwujęzyczny druk oświadczenia i posiadać z innymi dokumentami auta. Wzór oświadczenia jest dostępny na stronie Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Jeśli zdarzy się wypadek komunikacyjny za granicą, będzie to bardzo pomocne.

Czy zawsze wzywać policję na miejsce kolizji?

To zależy od kraju i przepisów obowiązujących w miejscu zdarzenia. Większość państw UE nie stawia takiego wymogu. Dla bezpieczeństwa przed wyjazdem za granicę warto jednak upewnić się, co mówi na ten temat prawo w kraju, przez które będzie odbywała się podróż oraz państwa docelowego. Oczywiście w przypadku poważniejszych uszkodzeń pojazdu, obrażeń ciała lub śmierci uczestnika wezwanie organów ścigania na miejsce wypadku jest obligatoryjne.

Zgłoszenie zdarzenia do naszego ubezpieczyciela uruchomi procedurę likwidacji szkód na terenie obcego kraju. Czynności w tym zakresie podejmie zagraniczny reprezentant firmy ubezpieczeniowej. Wyceni szkody i wypłaci odszkodowanie lub inne świadczenia.

odszkodowanie za wypadek za granicą, podróż samochodem za granicę, wypadek drogowy

Odszkodowanie za wypadek komunikacyjny za granicą

Postępowanie po wypadku samochodowym za granicą jest podobne jak w naszym kraju. Warto przypomnieć, że w Polsce jako wypadek kwalifikowane jest zdarzenie, w których ucierpiał przynajmniej jeden jego uczestnik, a doznane obrażenia ciała wymagają leczenia powyżej 7 dni. W tym przypadku konieczne jest wezwanie służb ratowniczo-medycznych i udzielenie pierwszej pomocy ofiarom wypadku.

Jak dochodzić odszkodowania za wypadek spowodowany przez obcokrajowca?

Gdy sprawcą zdarzenia jest obywatel innego kraju, dochodzenie w zakresie należnych świadczeń rozpoczyna się od spisania oświadczenia sprawcy. Najlepiej wspomnianego już oświadczenia obustronnego. Zgłoszenia szkody można dokonać bezpośrednio u ubezpieczyciela sprawcy lub też w Polsce, u korespondenta ubezpieczyciela zagranicznego działającego na terenie naszego kraju.

Jeśli do wypadku doszło na terenie kraju UE lub EOG, to ubezpieczyciel sprawcy na pewno ma swojego reprezentanta w Polsce. Obowiązek jego powołania wynika z prawa unijnego. Informację o danych towarzystwa ubezpieczeń reprezentowanego w Polsce można uzyskać na stronie Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych lub na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Nie ma znaczenia, czy dochodzi się odszkodowania z ubezpieczenia OC sprawcy bezpośrednio od zagranicznego ubezpieczyciela czy przez polskiego reprezentanta. Procedura likwidacji szkody będzie przebiegać tak samo. Oczywiście w przypadku bariery językowej łatwiejszym może okazać się skorzystanie z pomocy reprezentanta.

Warto przypomnieć, że w skład EOG wchodzą: Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja (nie w pełni), Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Włochy.

Wypadek komunikacyjny za granicą – wycena szkód

Co ważne – wycena szkód będzie następować zgodnie z prawem obowiązującym na terenie kraju, gdzie doszło do zdarzenia. Oznacza to, że mogą nastąpić rozbieżności w zakresach przyznawanych świadczeń, niekoniecznie takich, jakie są honorowane i realizowane w Polsce

Po sporządzeniu wyceny ubezpieczyciel lub reprezentant poinformuje o kwocie odszkodowania i dokona wypłaty należnych świadczeń.

Jeżeli do zdarzenia doszło poza Europejskim Obszarem Gospodarczym o likwidację szkody z OC sprawcy zagranicznego należy zwrócić się bezpośrednio do jego towarzystwa ubezpieczeń.

ubezpieczenie turystyczne, wypadek za granicą, podróże zagraniczne

Jak ubezpieczać się na wyjazd za granicę?

Musimy liczyć się z tym, że na wszelkich drogach zdarzają się nie tylko kolizje, ale i wypadki, gdzie dochodzi do obrażeń ciała. Jakie więc ubezpieczenie wykupić przed wyjazdem za granicę: komunikacyjne czy zdrowotne?

Ubezpieczenie komunikacyjne

W sytuacji gdy jesteśmy sprawcą wypadku, podstawową pomoc zapewnia ubezpieczenie OC. Pokryje ono nie tylko koszty naprawy uszkodzonych pojazdów, lecz także akcji ratunkowej na miejscu zdarzenia i leczenia poszkodowanego. Gdy chcemy uzyskać odszkodowanie za naprawę własnego auta po spowodowaniu wypadku, należy dodatkowo posiadać ubezpieczenie AC.

Ubezpieczenie turystyczne

Czy zatem wykupywać ubezpieczenie zdrowotne na wyjazd zagraniczny? Jak najbardziej, bo podczas zagranicznego wyjazdu należy ubezpieczyć się nie tylko na ewentualność wypadku drogowego, ale też innych zdarzeń. Ubezpieczenie zdrowotne na wyjazd za granicę najlepiej jest wykupić w ramach ubezpieczenia turystycznego. To ważne, ponieważ leczenie potrzebne bywa nie tylko w następstwie wypadków komunikacyjnych. Do niefortunnych zdarzeń dochodzi także podczas uprawiania sportów, turystyki, zażywania kąpieli słonecznych i wodnych czy zatrucia pokarmowego. Turystyczne ubezpieczenie wyjazdu za granicę pozwala uzyskać pomoc w wielu sytuacjach wymagających interwencji medycznej i podjęcia czasami specjalistycznego leczenia.

Wypadek komunikacyjny za granicą – podsumowanie

Wypadki za granicą nie muszą wiązać się z ogromem stresu i problemów. Zdecydowanie lżej jest temu, kto zadbał o właściwe ubezpieczenia przed wyjazdem oraz zna procedury w przypadku zajścia i udziału w takim zdarzeniu.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Poprzedni wpis
Następny wpis

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)