Sprawca wypadku bez ważnego ubezpieczenia OC

Odszkodowanie od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego

Wypadki komunikacyjne mogą wywrócić życie do góry nogami. Oprócz doznanych obrażeń dochodzą koszty związane z uszkodzonym pojazdem. Sytuacja staje się jeszcze bardziej napięta, gdy okazuje się, że sprawca kolizji lub wypadku nie posiada ważnego ubezpieczenia OC. W tak trudnych momentach warto pamiętać, że Votum Odszkodowania S.A. skutecznie uzyskuje wyższe świadczenia po wypadku od UFG, co może stanowić ważną pomoc dla poszkodowanych.

Wyższe świadczenia od UFG

Votum Odszkodowania S.A. skutecznie uzyskuje wyższe świadczenia od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Czym jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny pisaliśmy w tym artykule. Przykładem skutecznego działania ekspertów z Grupy Kapitałowej Votum jest prawomocny wyrok, który zapadł 16 maja 2022 r. Klient Votum Group uzyskał wtedy 190 tysięcy złotych zadośćuczynienia wraz z odsetkami ustawowymi liczonymi od 9 marca 2015 roku. Jeśli zostałeś poszkodowany w wypadku i chciałbyś sprawdzić, czy możesz uzyskać większe świadczenia, zachęcamy do skontaktowania się z nami. Specjalizujemy się w reprezentowaniu klientów w trudnych sprawach odszkodowawczych.

Sprawca wypadku nie ma ważnego ubezpieczenia OC

Obowiązkowe ubezpieczenie OC pojazdu

Zgodnie z polskim prawem każdy kierowca jest zobligowany do wykupienia ubezpieczenia OC dla swojego pojazdu. Przepis ten obejmuje pojazdy zarejestrowane w Polsce, nawet jeśli stoją nieużywane lub są uszkodzone. Zwolnieni z płacenia OC są jedynie właściciele samochodów czy motocykli, które zostały wyrejestrowane. Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest nieodłącznym elementem ruchu drogowego mającym na celu ochronę przed ryzykiem wypadków i ich konsekwencjami. Dzięki temu każdy uczestnik ruchu ma pewność, że w razie potrzeby będzie mógł skorzystać z odszkodowania i pomocy, aby naprawić wyrządzone szkody.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny jako ratunek w trakcie wypadku

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny odgrywa ważną rolę w ochronie ofiar wypadków, gdy sprawca zdarzenia nie posiada obowiązkowego ubezpieczenia OC. Podstawowym zadaniem tej instytucji jest wypłacanie odszkodowań i innych świadczeń osobom, które ucierpiały wskutek wypadków. Dodatkowo fundusz pełni istotną funkcję w sytuacjach, gdy sprawca wypadku uciekł z miejsca zdarzenia i jego tożsamość pozostaje nieznana. Dzięki temu mechanizmowi poszkodowani mają pewność, że nawet w przypadku braku ubezpieczenia sprawcy, nadal mogą otrzymać wsparcie i rekompensatę za poniesione straty. Jest to ważny element ochrony uczestników ruchu drogowego i osób dotkniętych nieszczęśliwymi wypadkami.

Kary za brak aktualnego ubezpieczenia OC

UFG posiada prawo do nałożenia kary na właścicieli pojazdów, którzy nie mają ważnego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny posiada swój wewnętrzny system, w którym bez problemu zidentyfikuje, czy posiadamy ważne ubezpieczenie. Z roku na rok zwiększa się rygorystyczność przepisów dotycząca ważnego OC. Wszystko to po to, aby chronić właścicieli pojazdów oraz pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Co ciekawe, od 1 lipca 2023 r. maksymalna stawka za brak ubezpieczonego pojazdu wynosi 10 800 zł. Jest to wzrost w wysokości 330 zł w porównaniu do poprzedniego półrocza 2023r.

Jak otrzymać świadczenia z UFG, gdy sprawca nie ma ważnego OC?

Aby otrzymać rekompensatę za poniesione straty w pierwszej kolejności konieczne jest zgłoszenie szkody. Warto pamiętać, że w przypadku braku polisy OC sprawcy wypadku, możesz bez problemu zgłosić się do dowolnego ubezpieczyciela oferującego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Istotne jest, że żadna firma ubezpieczeniowa nie ma prawa odmówić przyjęcia takiego zgłoszenia. Jeżeli podczas zdarzenia doszło do uszkodzenia Twojego pojazdu, konieczne będzie złożenie oświadczenia o braku autocasco. W sytuacji gdy posiadasz ubezpieczenie dobrowolne AC, będziesz zobligowany skorzystać z tej polisy w celu naprawy szkód pojazdu. UFG pokryje tylko dodatkowe koszty związane z utratą zniżek oraz koszty ubezpieczenia auta do wartości sprzed wypadku.

Twoje zgłoszenie szkody zostanie przekazane przez ubezpieczyciela do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG), który zajmie się likwidacją szkód. Po zakończeniu procesu likwidacji szkód, dokumenty zostaną poddane weryfikacji przez Wydział Likwidacji Szkód UFG, a następnie zapadnie decyzja dot. wypłaty odszkodowania. Po przekazaniu dokumentacji do UFG fundusz ma obowiązek wypłacić należne Ci świadczenia w ciągu 30 dni. Warto być cierpliwym i systematycznie monitorować postęp sprawy, aby uzyskać odpowiednie odszkodowanie.

Dokumenty i oświadczenie na miejscu wypadku

To bardzo ważne, aby na miejscu wypadku działać zgodnie z odpowiednimi procedurami. Przedstawiamy listę kluczowych kroków, które warto podjąć:

  • zapisz dokładną datę, godzinę i miejsce wypadku
  • zapisz numery VIN, markę oraz model pojazdów, które brały udział w kolizji, numery rejestracyjne tablic
  • dane kontaktowe uczestników zdarzenia – sprawcy, świadków i poszkodowanych
  • zawiadom policję o incydencie lub sporządź oświadczenie o okolicznościach sytuacji
  • spisz numery polisy i nazwę zakładu ubezpieczeniowego (o ile posiada)

Dokumenty i oświadczenie na miejscu wypadku

Jeśli zostałeś poszkodowany w zdarzeniu, a sprawca wypadku nie posiada ważnego ubezpieczenia OC, to skontaktuj się z nami. Eksperci Votum Odszkodowania S.A. bezpłatnie przeanalizują Twoją sytuację i sprawdzą, jakie odszkodowanie od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego możesz otrzymać.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Poprzedni wpis
Następny wpis

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)