Czy twoim problemem jest zaniżone odszkodowanie? Zostałeś poszkodowany w:
Trudno się nie zgodzić, że to bardzo trudna sytuacja, która może wpłynąć na wiele aspektów życia, w tym finansowych. Jeśli miałeś wypadek, z pewnością wiesz, jak diametralnie może zmienić się życie.
Postępowanie likwidacyjne – zaniżone odszkodowanie
W postępowaniu likwidacyjnym ubezpieczyciel, w którym polisę OC miał zawartą sprawca wypadku, przyjął odpowiedzialność za szkodę. Jednak odszkodowanie, które wypłacił, było zbyt niskie i nie rekompensowało poniesionych szkód. To się, niestety, zdarza. Problem pojawia się zwłaszcza wtedy, gdy obrażenia ciała są bardzo poważne, a co za tym idzie niezbędne są kosztowne leczenie i rehabilitacja powypadkowa. Jak uzyskać wyższe odszkodowanie i inne świadczenia po wypadku mimo niekorzystnej decyzji ubezpieczyciela?
Ubezpieczyciel wypłacił zaniżone odszkodowanie?
Czasami poszkodowani w wypadkach muszą się zmierzyć nie tylko problemem, jakim jest zaniżone odszkodowanie. Przytrafiają się także sytuacje, gdy ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania. Nie należy się poddawać i następnym krokiem powinno być odwołanie od decyzji ubezpieczyciela. W naszym artykule znajdują się podpowiedzi, jak napisać odwołanie, gdy masz problem, taki jak m.in:
- Zaniżone odszkodowanie PZU.
- Zaniżone odszkodowanie Compensa.
- Zaniżone odszkodowanie HDI.
- Zaniżone odszkodowanie ErgoHestia.
Oczywiście niezbędne będzie przedstawienie mocnych argumentów potwierdzających stanowisko, że odszkodowanie zostało zaniżone. To niezwykle istotne, aby móc uzyskać należne świadczenia, które pozwolą pokryć m.in.:
- Koszty rehabilitacji po wypadku.
- Koszty leczenia i dojazdów do placówek medycznych.
Jak napisać odwołanie od zaniżonego odszkodowania?
W dokumencie należy zaznaczyć, że poszkodowany w wypadku doznał poważnych obrażeń ciała, które spowodowały znaczące straty zarówno finansowe, jak i fizyczne. W celu powrotu do pełnej sprawności niezbędne było skorzystanie z różnych usług medycznych i rehabilitacyjnych. Do odwołania od zaniżonego odszkodowania trzeba dodać faktury i rachunki potwierdzające poniesione koszty, takie jak opłaty za leczenie, prywatną rehabilitację powypadkową oraz konsultacje u specjalistów. Każdy dokument ma na celu udowodnienie rzeczywistych wydatków związanych ze stanem zdrowia poszkodowanego w wypadku.
Ubezpieczyciel zaniżył odszkodowanie – postępowanie sądowe
Jeśli na tym etapie starania się o wyższe odszkodowanie po wypadku pojawią się kolejne problemy, tzn. ubezpieczyciel odrzuci odwołanie od zaniżonego odszkodowania, konieczne może się okazać skierowanie sprawy do sądu. Co powinien zrobić poszkodowany?:
- Złożyć pozew do sądu (w sądzie właściwym dla siedziby towarzystwa ubezpieczeniowego lub dla miejsca zamieszkania ofiary wypadku),
- Dołączyć dowody poniesionej szkody – dokumentację medyczną, opinie lekarzy, faktury za leczenie, rehabilitację, leki, dojazdy do placówek medycznych itp.
Gdy poszkodowany zdecyduje się na pozwanie ubezpieczyciela, takiego jak PZU, Warta, ErgoHestia, HDI, Compensa, Link4 i innych, może posiłkować się z powołaniem bezstronnego biegłego, który opisze faktyczną sytuację po wypadku. Na decyzję ubezpieczyciela mogą wpłynąć także zeznania świadków – osób bliskich – które opiszą, jak wypadek wpłynął na życie poszkodowanego.
Wyższe odszkodowanie po wyroku sądu
Celem postępowania sądowego jest udowodnienie, że kwota odszkodowania po wypadku początkowo wypłacona przez ubezpieczyciela była znacząco zaniżona. Jeśli uda się to wykazać, sąd może podwyższyć świadczenie. Efektem prawomocnego wyroku sądu powinno być wyrównanie brakującej kwoty odszkodowania przez PZU, Wartę, HDI, Compesę, ErgoHestię, Link4, Generali czy inną ubezpieczalnię. Część osób nie decyduje się na wytoczenie pozwu dotyczącego zaniżonego odszkodowania, ponieważ obawia się, że jest to skomplikowane i długotrwałe. Jednak z wieloletniego doświadczenia obserwujemy, że sądy często wydają korzystne wyroki na rzecz poszkodowanych w wypadku. Przyznają im tym samym należne świadczenia, które mogą poprawić ich sytuację oraz przyspieszyć powrót do zdrowia. Dodatkowym argumentem dla poszkodowanych, aby nie zgadać się na zaniżone odszkodowanie i walczyć o dochodzenie swoich praw może być fakt, że sądy często zasądzają odszkodowanie, zadośćuczynienie czy rentę powypadkową z odsetkami ustawowymi za zwłokę. To dodatkowe pieniądze, które można przeznaczyć np. na rehabilitację, tak niezbędną po wypadkach.
Zaniżone odszkodowanie – jak może pomóc pełnomocnik?
Osoby poszkodowane mogą też oczywiście skorzystać z pomocy doświadczonego pełnomocnika, którego wsparcie często okazuje się nieocenione, zarówno w przypadku negocjacji z ubezpieczycielem, jak i postępowania sądowego. Jakie są zalety starania się o wyższe odszkodowanie z pełnomocnikiem?
- udzieli informacji, co należy się osobie poszkodowanej w wypadku.
- pomoże w zgromadzeniu dokumentacji.
- zweryfikuje, czy przyznana kwota odszkodowania jest prawidłowa.
- przygotuje odwołanie od niekorzystnej decyzji towarzystwa ubezpieczeniowego.
- umożliwi dochodzenie swoich praw na drodze postępowania sądowego.
Dodatkową korzyścią, aby do prowadzenia sprawy wybrać eksperta Votum Odszkodowania S.A., jest brak konieczności zapłaty z góry, lecz dopiero po wygranej sprawie. Dzięki temu również osoby, których nie stać na opłacenie prawników, mogą skutecznie dochodzić swoich praw po tym, jak ubezpieczyciel zaniżył odszkodowanie.