Wypadki drogowe z udziałem pieszych

ograniczona widoczność podczas jazdy samochodem

Wraz z nadejściem jesieni zwiększa się potencjalne niebezpieczeństwo na drodze. Szczególnie narażeni
są piesi, czyli najmniej chronieni użytkownicy ruchu drogowego. Wszystko to za sprawą coraz krótszych dni. Szybciej robi się ciemno, przechodnie stają się mniej widoczni na drodze, co często prowadzi do nieszczęśliwych wypadków. Warto wiedzieć, że odszkodowanie po wypadku pieszego, stanowi kluczowy element wsparcia dla ofiar i ich rodzin. 

Wypadek z udziałem pieszego

Choć wypadki drogowe z udziałem przechodniów zdarzają się przez cały rok, to ich liczba gwałtownie wzrasta wraz z rozpoczęciem sezonu jesiennego. Wszystko za sprawą Gorszej widoczności na drodze i niesprzyjających warunków atmosferycznych. W tym okresie piesi powinni zachować szczególną ostrożność, aby zminimalizować potencjalne zagrożenie.

ograniczona widoczność nocą, niebezpieczeństwo dla pieszych

Odzież oraz akcesoria odblaskowe dla pieszych

Dużym niebezpieczeństwem dla przechodniów o tej porze roku są ciemne ubrania. To one sprawiają, że są niewidoczni w ciemności. Problemem jest także niedostateczna liczba latarni ulicznych i nieoświetlone miejsca, które dodatkowo zwiększają ryzyko wypadków z udziałem pieszych. Choć przepisy Ruchu Drogowego przewidują konieczność noszenia odblasków po zmierzchu w celu poprawienia widoczności pieszego, nie są one obowiązkowe w obszarach miejskich. Jednak warto je nosić, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo. Przechodnie, jako jedyni uczestnicy ruchu drogowego, są całkowicie pozbawieni ochrony przed obrażeniami. W przeciwieństwie do kierowców, których chroni karoseria pojazdu i poduszki bezpieczeństwa. Dlatego tak istotne jest korzystanie z każdej możliwej formy zabezpieczenia na drodze, aby maksymalnie zminimalizować szansę na doznanie jakichkolwiek obrażeń

Niechęć pieszych do noszenia odblasków

Choć odblaski stanowią kluczowy element zapewniający ochronę pieszych i rowerzystów przed wypadkiem, to nie wszyscy je chętnie zakładają. Cykliści bez problemu sięgają po odzież ochronną, aby stać się widocznymi na jezdni. Z kolei piesi zaliczają się do grupy, która rzadziej z nich korzysta. Wynika to z braku świadomości ryzyka zagrożenia. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że odpowiedzialność na drodze spoczywa na każdym uczestniku ruchu drogowego, również na pieszych. Nawet intensywne światła samochodowe mogą nie zapewnić wystarczającej widoczności, aby kierowca mógł zauważyć pieszego i bezpiecznie go ominąć.

kamizelki odblaskowe dla pieszych

Wypadki na przejściach dla pieszych

Innym aspektem jest brak przestrzegania zasad pierwszeństwa na przejściach dla pieszych, co jest szczególnie niebezpieczne. Chociaż przepisy ruchu drogowego wyraźnie określają, że piesi mają pierwszeństwo na przejściach, niestety nie zawsze jest to respektowane przez kierowców. Ta nieodpowiedzialna postawa stanowi znaczne zagrożenie dla bezpieczeństwa pieszych na drodze. Sytuacje, w których kierowcy nie zwalniają na czas lub nie ustępują pierwszeństwa, mogą być nie tylko niebezpieczne, ale mieć dramatyczne konsekwencję. Pieszy, który przechodzi na oznaczonym przejściu, ma prawo oczekiwać, że kierowcy zatrzymają się i pozwolą mu przejść. Jednak kiedy to pierwszeństwo jest ignorowane, może dojść do kolizji lub nawet poważnego wypadku. Takie przypadki często mają miejsce, szczególnie gdy kierowcy mają ograniczoną widoczność, na przykład ze względu na warunki atmosferyczne lub zakręty na drodze. W takich sytuacjach kierowcy mogą dopiero w ostatniej chwili zauważyć w swoim polu widzenia pieszego oczekującego na pierwszeństwo. Ograniczona widoczność jest poważnym zagrożeniem i może prowadzić do nagłych reakcji kierowców, które są często zbyt późne, aby uniknąć potencjalnego wypadku z udziałem pieszego.

Niebezpieczeństwo na drodze w ciągu dnia

Niebezpieczeństwa na drodze nie ograniczają się jedynie do godzin nocnych, gdy widoczność jest ograniczona. Jak pokazuje przypadek klienta Votum Group, nawet w dzień przejścia dla pieszych mogą stać się areną tragicznych wypadków. Mężczyzna  został potrącony na oznaczonym przejściu dla pieszych. W wyniku nieszczęśliwego wypadku doznał poważnych obrażeń ciała, które zaważyły na jego życiu oraz funkcjonowaniu jego rodziny. Po potrąceniu mężczyzna cierpi na poważny uraz neurologiczny i niedowład czterokończynowy. Sprawca wypadku przyznał się do winy, a rodzina poszkodowanego zgłosiła szkodę do ubezpieczyciela. W tym przypadku było to TUiR Warta.  Dzięki doświadczeniu i skutecznemu działaniu ekspertów z Grupy Kapitałowej Votum pierwsze decyzje o przyznaniu świadczeń zapadły zaledwie po miesiącu od zgłoszenia sprawy. Żonie poszkodowanego wypłacono ponad 47 tysięcy złotych, a sprawa wciąż pozostaje otwarta. Oprócz tych pieniędzy wypłacono także zadośćuczynienie za zerwane więzi dla córki oraz wnuka poszkodowanego.

Jesteś ofiarą wypadku?

Jeśli uczestniczyłeś w wypadku jako pieszy i doznałeś obrażeń, to skontaktuj się z nami. Nasi eksperci w dziedzinie odszkodowań mogą okazać się nieocenionym partnerem w ciężkich chwilach. W Votum Odszkodowania S.A. mamy wieloletnie doświadczenie i wiedzę, dzięki którym pomagamy poszkodowanym w uzyskaniu godnego odszkodowania za poniesione starty i koszty związane z wypadkiem. Zrozumiemy Twoją sytuację, bezpłatnie przeanalizujemy Twoją sprawę i dowiemy się, co możesz zyskać. Niezależnie od tego, czy to wypadek komunikacyjny, czy inny rodzaj nieszczęśliwego zdarzenia, możemy stanowić cenny punkt wsparcia.Sprawdzimy, jakie są opcje zdobycia świadczeń z polisy OC sprawcy wypadku, które należą się poszkodowanym

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Poprzedni wpis
Następny wpis

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)