Sezon na… wypadek na budowie. Odszkodowanie po wypadku

odszkodowanie po wypadku na budowie

28 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Przy Pracy, do których zalicza się m.in. wypadek na budowie. Główny Urząd Statystyczny podaje, że w 2022 roku wypadek przy pracy miało 66,5 tysiąca osób. W trakcie wykonywania obowiązków służbowych zginęło 180 osób, a 365 pracowników miało ciężkie obrażenia ciała. Jak można łatwo przewidzieć, najniebezpieczniejszą branżą okazało się górnictwo i wydobywanie. Jednak sporo wypadków przy pracy wydarzyło się także w takich sektorach, jak:

 • Dostawa wody.
 • Gospodarowanie ściekami i odpadami.
 • Rekultywacja.
 • Przetwórstwo przemysłowe.

Ponadto wiosną gdy pełną parą deweloperzy ruszają z różnymi inwestycjami, często słyszy się także o wypadkach na budowie. Od wielu lat budownictwo może się pochwalić niechlubną statystyką, a mianowicie wysokim odsetkiem wypadków przy pracy, których skutkiem jest śmierć pracownika.

Wyższe odszkodowania za wypadek przy pracy z ZUS

Od 1 kwietnia br. wzrosły stawki, jakie Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca poszkodowanym w wypadku przy pracy oraz osobom zmagającym się z chorobami zawodowymi. Stawki są podwyższane co roku i zależą od procentowego uszczerbku na zdrowiu. W 2023 roku za każdy 1% należy się 1269 złotych. To o 130 zł więcej niż w 2022 roku. Procentowy uszczerbek na zdrowiu jest określany przez lekarza orzecznika lub komisję lekarską ZUS.

wypadek na budowie

Odszkodowanie za wypadek na budowie z OC pracodawcy

Oprócz odszkodowania za wypadek przy pracy z ZUS poszkodowany pracownik może starać się o odszkodowanie od pracodawcy lub ubezpieczyciela, z którym zawarł umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Należy pamiętać, że jest kilka warunków, które należy spełnić, żeby pracownik mógł się ubiegać o odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy, np. wypadku na budowie:

 • wypadek musi zostać zgłoszony pracodawcy.
 • od zdarzenia nie minęły 3 lata.
 • lub 20 lat jeżeli wypadek był skutkiem popełnienia przestępstwa.
 • wystąpił uszczerbek na zdrowiu lub poszkodowany zmarł.

Odszkodowanie z OC pracodawcy

Wygrana kancelarii z GK Votum

Po wypadku przy pracy proces dochodzenia do zdrowia bywa trudny i niejednokrotnie bardzo bolesny. Niestety, często się zdarza, że poszkodowany pracownik nigdy nie wraca do sprawności sprzed wypadku. Traci tym samym możliwość rozwoju zawodowego i finansowego. Dlatego tak ważne jest dochodzenie świadczeń z tytułu wypadku przy pracy, które są szansą na poprawę jakości życia i dają możliwość korzystania chociażby z kosztownej, ale niezbędnej rehabilitacji po wypadku. Od wielu lat uzyskiwaniem odszkodowań po wypadku przy pracy zajmują się eksperci Votum. Ich zaangażowanie i doświadczenie sprawiają, że możliwe jest uzyskanie zadośćuczynienia, odszkodowania czy też renty po wypadku w pracy. Tak było w przypadku wygranego wyroku, o którym pisaliśmy w jednym z naszych artykułów. Dla pracownika poszkodowanego w wypadku przy pracy udało się pozyskać:

 • 140 000 zł tytułem zadośćuczynienia wraz z odsetkami ustawowymi.
 • 7 629,03 zł tytułem skapitalizowanej renty z tytułu niezdolności do pracy wraz z ustawowymi odsetkami.
 • 263,07 zł tytułem renty z tytułu niezdolności do pracy wraz z ustawowymi odsetkami.
 • 43 391,77 zł tytułem skapitalizowanej renty z tytułu zwiększonych potrzeb
  (kwota obejmująca koszty opieki osób trzecich, koszty dojazdów do placówek medycznych oraz koszty leczenia wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie).
 • rentę w kwocie po 2 300 zł z tytułu zwiększonych potrzeb.
 • zwrot kosztów procesu w kwocie 25 282 zł.
wypadek przy pracy wypadek na budowie

Tragiczny wypadek na budowie

Plac budowy to jedno z najniebezpieczniejszych miejsc pracy. Niestety, mimo różnych akcji edukacyjnych dotyczących bezpieczeństwa na budowie, wciąż naruszane są przepisy BHP, co może prowadzić do wypadków, także tych tragicznych w skutkach. Co jakiś czas w mediach pojawiają się informacje na ten temat, jak chociażby niedawny śmiertelny wypadek na budowie w Tworkowie. Pracownik spadł z dachu hali budowlanej. Na miejsce wypadku wezwano służby ratunkowe, także helikopter LPR. Niestety, życia 44-letniego mężczyzny nie udało się uratować.

Kto odpowiada za wypadek na budowie?

Aby pracownik został dopuszczony do pracy na budowie, musi przejść szkolenie BHP. Niezbędne są także okresowe szkolenia w tym przedmiocie. Zgodnie z przepisami, gdy dojdzie do wypadku przy pracy, winą może zostać obarczony kierownik budowy. Trzeba w tym miejscu wspomnieć, jakie są obowiązki kierownika budowy. Powinien on:

 • Odpowiednio koordynować pracami.
 • Egzekwować stosowanie środków ochrony indywidualnej.
 • Wymagać respektowania przepisów i zasad BHP.

Jeśli kierownik budowy zauważy nieprzestrzeganie tych wytycznych, powinien wstrzymać roboty, aby nie doszło do wypadku przy pracy. W określonych przepisami sytuacjach odpowiedzialność za wypadek na budowie może ponosić także projektant lub inwestor. Zdarzają się także wypadki na budowie z winy pracownika, który powinien stosować się do przestrzegania przepisów, także przeciwpożarowych, zasad bezpieczeństwa i higieny. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj. Warto pamiętać, że jeżeli w wyniku nieprawidłowości po stronie jednego pracownika dochodzi do wypadku, w którym ucierpiał inny pracownik, to roszczenia odszkodowawcze należy kierować bezpośrednio do pracodawcy. 

Wypadek przy pracy – obowiązki pracownika i pracodawcy

Pracownik który uległ wypadkowi, powinien poinformować o zdarzeniu swojego przełożonego. Oczywiście ten obowiązek ciąży na poszkodowanym, kiedy pozwala na to stan jego zdrowia. Z kolei pracodawca powinien:

 • Zorganizować pierwszą pomoc.
 • Zabezpieczyć miejsce wypadku.
 • Powiadomić inspektora BHP.
 • Poinformować kierownika komórki.

Co powinien zrobić pracownik, który jest świadkiem wypadku?

Obowiązek zgłoszenia wypadku przy pracy, także wypadku na budowie, spoczywa również na pracowniku, który był jego świadkiem. Zgłoszenie musi mieć formę pisemną. Powinny znaleźć się w nim następujące informacje:

 • dane osoby zgłaszającej wypadek na budowie.
 • dane poszkodowanego w wypadku przy pracy.
 • szczegółowe informacje dotyczące wypadku – data, godzina, skutek wypadku.
 • dane innych świadków, którzy widzieli wypadek przy pracy.
 • miejsce wypadku.
 • opis wypadku.

Renta po wypadku w pracy

Warto wiedzieć, że jeśli poszkodowany w wypadku na budowie stracił zdolność pracy, a renta wypłacana z ZUS nie stanowi równowartości wynagrodzenia otrzymywanego przed wypadkiem, może starać się o rentę z tytułu niezdolności do pracy.

Eksperci Votum od kilkunastu lat prowadzą sprawy poszkodowanych w wypadkach przy pracy, w tym wypadkach na budowie. Jeśli pracodawca ma wykupioną polisę OC (jest dobrowolna), to może znaleźć się w niej wiele zapisów ograniczających, a nawet wykluczających odpowiedzialność przełożonego, co w efekcie może się skończyć odmową wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela. Zadaniem naszych specjalistów jest wykorzystanie wiedzy i doświadczenia w celu wyegzekwowania praw pracowników poszkodowanych w takich wypadkach.

⬇Artykuł był pomocny? Prosimy, przekaż go dalej.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Poprzedni wpis
Następny wpis

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)