Wypadek na maszynie rolniczej – czy można dochodzić roszczeń od producenta?

  • Start
  • Ekspert Radzi
  • Wypadek na maszynie rolniczej – czy można dochodzić roszczeń od producenta?
Wypadek na maszynie rolniczej, czy można uzyskać odszkodowanie od producenta?

Wypadki w gospodarstwach rolnych są częstymi zdarzeniami. Wiele z nich wynika z niewłaściwej eksploatacji sprzętu, ale zdarzają się również sytuacje, gdy przyczyną zdarzenia jest wada fabryczna maszyny rolniczej. Czy w takich przypadkach rolnik lub jego rodzina mogą dochodzić odszkodowania od producenta maszyny? Wypadek na maszynie rolniczej – wyjaśniamy.

Odpowiedzialność producenta maszyny a wypadek w rolnictwie

Producent maszyny rolniczej ponosi odpowiedzialność za jej bezpieczeństwo zgodnie z przepisami prawa cywilnego oraz przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa produktów.

W sytuacji kiedy do wypadku na maszynie rolniczej dojdzie z uwagi na jej wady konstrukcyjne, brak właściwych zabezpieczeń czy wadliwą instrukcję obsługi, osoba poszkodowana będzie mogła rozważyć dochodzenie odszkodowania od producenta. Podstawą roszczeń mogą być poniższe przepisy:

  1. Kodeks cywilny

Polski kodeks cywilny w artykułach 449¹–449¹¹ wprowadza odpowiedzialność producenta za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny. Zgodnie z art. 449¹ §1:

Kto wytwarza w zakresie swojej działalności gospodarczej (producent) produkt niebezpieczny, odpowiada za szkodę wyrządzoną komukolwiek przez ten produkt.

Przykładem zastosowania tych przepisów jest wyrok Sądu Okręgowego w Białymstoku z dnia 14 lutego 2013 r. (sygn. akt II Ca 12/13), w którym omówił zasady odpowiedzialności producenta za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny. Podkreślono, że poszkodowany musi wykazać istnienie produktu niebezpiecznego, wyrządzoną szkodę oraz adekwatny związek przyczynowy między korzystaniem z produktu a szkodą.

  1. Ustawa o ogólnym bezpieczeństwie produktów

Ustawa z dnia 12 grudnia 2003 r. o ogólnym bezpieczeństwie produktów nakłada na producentów obowiązek wprowadzania do obrotu wyłącznie produktów bezpiecznych.

  1. Przepisy dotyczące certyfikacji i oznakowania maszyn

Maszyny wprowadzane na rynek Unii Europejskiej, w tym maszyny rolnicze, muszą spełniać określone normy bezpieczeństwa. Zgodnie z wymaganiami dyrektywy maszynowej 2006/42/WE, producent maszyny jest odpowiedzialny za oznakowanie produktu znakiem CE. Potwierdza to spełnienie zasadniczych wymagań w zakresie bezpieczeństwa.

Odszkodowanie za wypadek na maszynie rolniczej

Aby uzyskać odszkodowanie za wypadek na maszynie rolniczej z tytułu odpowiedzialności producenta, konieczne jest wykazanie, że szkoda została spowodowana przez niebezpieczny produkt, zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego.

Jeżeli rolnik uległ wypadkowi na skutek wady maszyny, może domagać się:

  • Odszkodowania – pokrywającego koszty leczenia, rehabilitacji, utraconych dochodów oraz innych szkód majątkowych.
  • Zadośćuczynienia za doznaną krzywdę – za cierpienie fizyczne i psychiczne.
  • Renty – jeśli wypadek spowodował trwałą niezdolność do pracy lub powoduje zwiększone potrzeby w zakresie ponoszonych kosztów leczenia, rehabilitacji czy opieki.

Jeśli wypadek w gospodarstwie rolnym zakończył się śmiercią rolnika, rodzina zmarłego może domagać się od producenta:

  • Odszkodowania po wypadku rolnika.
  • Zadośćuczynienia za cierpienie związane ze śmiercią bliskiej osoby.
  • Renty rodzinnej.
  • Zwrotu kosztów pogrzebu.

Jak udokumentować szkodę rolnika?

Żeby skutecznie dochodzić roszczeń, niezbędne będzie zabezpieczenie dokumentów oraz udokumentowanie szkody. Po wypadku warto:

  • Zabezpieczyć dowody, sfotografować maszynę i miejsce zdarzenia.
  • Opisać okoliczności wypadku.
  • Uzyskać dokumentację medyczną.
  • Przeprowadzić ekspertyzę techniczną maszyny.

W sytuacji wypadku, który nastąpił z powodu wady maszyny, warto zgłosić roszczenia bezpośrednio do producenta. Często firma posiada polisę OC (odpowiedzialności cywilnej), która pozwala na dochodzenie odszkodowania. Kluczowe będzie wykazanie, że maszyna była wadliwa i że to jej wada była przyczyną zdarzenia. Odpowiedzialność producenta opiera się na zasadzie ryzyka, co oznacza, że nie jest konieczne wykazywanie jego winy. Jednak kiedy poszkodowany przyczynił się do powstania szkody poprzez rażące niedbalstwo, może to wpłynąć na wysokość lub możliwość uzyskania odszkodowania.

maszyna rolnicza, wypadek w gospodarstwie

Wypadek na maszynie rolniczej – podsumowanie

Posiadając dokumenty dotyczące wypadku, do której doszło z uwagi na wadę maszyny rolniczej, warto przeanalizować je z prawnikiem. Ekspert Votum Odszkodowania pomoże w dochodzeniu należnego odszkodowania i zadośćuczynienia. Wypadki w gospodarstwie rolnym mogą mieć poważne skutki, dlatego warto wiedzieć kiedy i od kogo będzie możliwe uzyskanie rekompensaty za zdarzenie. Jeśli przez wypadek na maszynie rolniczej doznałeś uszczerbku na zdrowiu, skontaktuj się z nami. Bezpłatnie przeanalizujemy Twoją sprawę.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Poprzedni wpis
Następny wpis

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)