Wypadek spowodowany przez małoletniego a odszkodowanie

Odszkodowanie pop wypadku

Udostępnij:

Facebook
WhatsApp
LinkedIn
Twitter

Wypadek spowodowany przez małoletniego a odszkodowanie. Każdego roku na polskich drogach dochodzi do wielu wypadków z udziałem dzieci. Pojawia się wtedy pytanie, czy potrącenie dziecka, które było pieszym lub rowerzystą skutkuje powstaniem odpowiedzialności po stronie kierującego samochodem. Czasami pomimo zachowania najwyższej ostrożności i przestrzegania przepisów ruchu drogowego nie udaje się uniknąć wypadku z udziałem dziecka.

Odszkodowanie a wiek dziecka

Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego małoletni, który nie ukończył lat trzynastu,
nie ponosi odpowiedzialności za wyrządzoną szkodę. W praktyce oznacza to, że w razie zaistnienia wypadku z udziałem dziecka poniżej trzynastego roku życia, nawet jeśli prowadzone w sprawie postępowanie przez policję zostało umorzone i nie stwierdzono sprawstwa po stronie kierującego samochodem, dziecko to otrzyma należne świadczenia odszkodowawcze. Odpowiedzialność kierującego kształtuje się na zasadzie ryzyka, nie ma obowiązku wykazywania winy osoby kierującej samochodem, która potrąciła dziecko w wieku do lat 13.

Zasady odpowiedzialności gdy dziecko ukończyło 13 lat

Zasady odpowiedzialności nie znajdą zastosowania w przypadku gdy dziecko ukończyło 13 lat. Jeżeli prowadzone przez policję i prokuraturę postępowanie wykaże, że to zachowanie poszkodowanego doprowadziło do zaistnienia wypadku np. dziecko wtargnęło pod nadjeżdżający pojazd w miejscu niedozwolonym i dodatkowo kierujący samochodem nie miał żadnych możliwości uniknięcia zdarzenia, zakład ubezpieczeń może odmówić wypłaty odszkodowania wskazując na wyłączną winę dziecka.

Teraz BEZPŁATNIE przeanalizujemy Twoją sprawę – dzięki nam dowiesz się czy możesz otrzymać  więcej pieniędzy po wypadku.

Sprawdź! Z nami to proste!

czytaj dalej

W tej sytuacji bardzo ważne jest nadzorowanie toczącego się postępowania karnego. Czasami również kierujący narusza zasady ruchu drogowego np. przekracza dozwoloną prędkość i zachowanie to ma związek z zaistnieniem wypadku. Wtedy zostaną mu postawione zarzuty i ubezpieczyciel powinien przyjąć odpowiedzialność, choć może pomniejszyć przyznane świadczenia o stopień przyczynienia dziecka.

Kto wypłaci odszkodowanie?

Poszkodowanemu dziecku należy się w tej sytuacji zadośćuczynienie za doznaną krzywdę i odniesione obrażenia ciała, zwrot kosztów opieki, leczenia, rehabilitacji i dojazdów do placówek medycznych. Rodzic może zgłosić szkodę do zakładu ubezpieczeń, w którym zawarta była polisa OC kierującego samochodem. Ubezpieczyciel zobowiązany jest do wypłaty należnych świadczeń odszkodowawczych.

Odszkodowanie Śmierć dziecka

Należy pamiętać, że w sytuacji gdy w wyniku wypadku poszkodowane dziecko, które nie miało ukończonych 13 lat zmarło, to najbliższym członkom jego rodziny tj. rodzicom, rodzeństwu, dziadkom przysługuje odszkodowanie. Roszczenia, które przysługują uprawnionym to zadośćuczynienie za doznaną krzywdę, stosowne odszkodowanie za pogorszenie sytuacji życiowej oraz zwrot kosztów pogrzebu.

Przyczynienie się dziecka do wypadku a odszkodowanie

Zakład ubezpieczeń może pomniejszyć przyznane odszkodowanie o przyczynienie dziecka do wypadku. Oznacza to, że ubezpieczyciel przed wydaniem decyzji wystąpi do policjii prokuratury o wgląd w akta z prowadzonego postępowania, zbada, czy i w jakim stopniu małoletni przyczynił się do wypadku. Jeśli faktycznie zachowanie poszkodowanego dziecka doprowadziło do zaistnienia wypadku, wszystkie świadczenia odszkodowawcze mogą zostać pomniejszone o ustaloną wysokość przyczynienia.

Wypadki komunikacyjne mogą skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi dla poszkodowanych, którzy w nich uczestniczą. Szczególnie niebezpieczne są dla dzieci, które w ich wyniku doznają obrażeń ciała, często skutkujących śmiercią. Utrata dziecka jest wielką tragedią dla jego rodziny, która musi się zmierzyć z niewyobrażalnym cierpieniem.

Udostępnij:

Facebook
WhatsApp
LinkedIn
Twitter
na kontakt telefoniczny i e-mailowy w celu przedstawienia oferty Votum Odszkodowania S.A. zgodnie z Polityką prywatności.
Poprzedni wpis
Następny wpis

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)