Wypadek często niesie za sobą poważne konsekwencje, jakimi są problemy zdrowotne czy finansowe (koszty związane z leczeniem po wypadku). Osobie poszkodowanej przysługuje należna rekompensata za cierpienie i poniesione straty. Wypłaca ją ubezpieczyciel, z którym sprawca wypadku miał podpisaną polisę OC. Jednak często mamy do czynienia z zaniżaniem tych świadczeń. Bez wiedzy prawniczej i doświadczenia poszkodowani mogą przyjąć oferty zakładów ubezpieczeń, które są nieadekwatne do poniesionych przez nich obrażeń. Warto zatem przemyśleć skorzystanie z pomocy eksperta Votum Odszkodowania, który postara się o wyższe świadczenia od ubezpieczyciela.
Jakie świadczenia z polisy OC można uzyskać po wypadku?
Po pierwsze, zadośćuczynienie, czyli należna rekompensata za cierpienia fizyczne i psychiczne po wypadku. Jest to zwykle najwyższa część z wypłacanego świadczenia od ubezpieczyciela. W sytuacji śmierci w wyniku wypadku rodzina może otrzymać zadośćuczynienie za stratę najbliższych.
Poszkodowani mogą starać się również o odszkodowanie za uszkodzone mienie, utracony dochód lub koszty poniesione m.in. na:
- Opiekę osób trzecich nad poszkodowanym.
- Dojazdy do placówek medycznych.
- Zakup leków oraz sprzętu medycznego.
- Leczenie i rehabilitację.
Kolejnym rodzajem świadczenia jest renta powypadkowa. Ubezpieczyciel wypłaca ją w przypadku, kiedy poszkodowany przez długi czas nie jest zdolny do pracy lub kiedy powrót do zdrowia nie jest możliwy. Warto również sprawdzić, czy po śmierci członka rodziny w wypadku jego najbliższym przysługuje renta od ubezpieczyciela.
Jak uzyskać wyższe świadczenia od ubezpieczyciela?
1.Nie przyjmuj pierwszej oferty ubezpieczyciela.
Ekspert radzi:
Pamiętaj, nigdy nie kończ ubiegania się o odszkodowanie, zadośćuczynienie czy rentę na przyjęciu pierwszej oferty zakładu ubezpieczeń. Zazwyczaj będzie to propozycja zaniżona, nieadekwatna do powstałej szkody. Zakład liczy, że ją przyjmiesz i nie będziesz starał się o wyższe świadczenia od ubezpieczyciela.
2. Zgromadź odpowiednie dowody, czyli dokumentację:
- Z Policji i Prokuratury.
- Medyczną związaną z wypadkiem – opisy wizyt, badań, zaleceń, wystawiane recepty i skierowania.
- Poniesionych kosztów – dowody zakupów leków, sprzętu medycznego, leczenia, zniszczonych rzeczy lub pogrzebu (w przypadku śmierci osoby najbliższej).
- Finansową – deklaracje podatkowe, zaświadczenia o dochodach.
- Dojazdów do placówek medycznych.
- Zdjęciową – dowody poniesionych obrażeń np. zdjęcia wykonane w szpitalu, zdjęcia ran i blizn po ranach, zdjęcia zniszczonych rzeczy, wspólne zdjęcia z osobą zmarłą (w przypadku śmierci osoby najbliższej).

Jak uzyskać wyższe świadczenia od ubezpieczyciela? – ciąg dalszy
3. Zaznacz ubezpieczycielowi chęć skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego. Szczególnie jeżeli zakład ubezpieczeń odmawia wypłaty odszkodowania.
Ekspert radzi:
Pamiętaj, im lepszych argumentów i dowodów użyjesz, tym większe jest prawdopodobieństwo, że uzyskasz wyższe świadczenia od ubezpieczyciela sprawcy wypadku.
4. Pilnuj dotrzymywania przez zakład ubezpieczeń wymaganych terminów.
Art. 817 kodeksu cywilnego mówi o terminie spełnienia świadczenia przez ubezpieczyciela. Zgodnie z tym artykułem ubezpieczyciel ma obowiązek spełnić świadczenie w terminie trzydziestu dni, licząc od daty otrzymania zawiadomienia o wypadku. Jeśli nie może tego zrobić w całości lub w części, musi poinformować o tym osobę zgłaszającą roszczenie.

Pomoc Votum Odszkodowania
Jeśli masz problem z uzyskaniem należnego odszkodowania, renty czy zadośćuczynienia, skorzystaj z pomocy pełnomocnika Votum Odszkodowania S.A. Dzięki swojemu wieloletniemu doświadczeniu nasi eksperci pomogą otrzymać wyższe świadczenia od ubezpieczyciela. W celu ich uzyskania warto przedstawić ubezpieczycielowi dotychczasowe wyroki i obowiązujące przepisy. Pokazuje to, że wnioskowana rekompensata po wypadku nie jest bezpodstawna.
Oprócz znajomości prawa odszkodowawczego pełnomocnik:
- Profesjonalnie przeanalizuje sprawę.
- Wniesie kwotę roszczeń – odpowiednią i adekwatną do powstałej szkody.
- Podejmie szereg czynności negocjacyjno-ugodowych z zakładem ubezpieczeń.
- Zadba o odpowiednią dokumentację dowodową.
- Podejmie się przedstawicielstwa w sądzie, jeżeli będzie to niezbędne.
Skontaktuj się z Votum Odszkodowania, a bezpłatnie zweryfikujemy Twoją sprawę i ustalimy najlepszą drogę dochodzenia wyższego świadczenia należnego po wypadku komunikacyjnym, przy pracy lub w rolnictwie.