Zbyt niska wysokość odszkodowania to niestety częsta sytuacja, z jaką spotykają się poszkodowani. Choć wiele osób liczy na adekwatne oszacowanie ich szkody przez zakłady ubezpieczeń, to praktyka pokazuje, że rzeczywistość jest inna. Zaniżone odszkodowanie to problem, z którym mierzy się wielu poszkodowanych i ich rodziny. Jakie prawa przysługują osobie, która uzyskała zaniżone świadczenie? Czy i kiedy warto sięgnąć po profesjonalną pomoc?
Zaniżone odszkodowanie – co to oznacza?
Z zaniżonym odszkodowaniem mamy do czynienia, kiedy zakład ubezpieczeń wypłaca poszkodowanemu niższą kwotę od tej, która faktycznie mu przysługuje. Z takimi sytuacjami można spotkać się zarówno w przypadku szkód rzeczowych, jak i szkód osobowych. Przykładów jest bardzo wiele, a wśród nich m.in.:
- Odmowa zwrotu kosztów prywatnego leczenia i rehabilitacji.
- Zaniżone zadośćuczynienie za doznane obrażenia ciała.
- Zaniżona wypłata odszkodowania za uszkodzony pojazd.
- Zaniżone zadośćuczynienie za utratę osoby bliskiej w wypadku śmiertelnym.
Niestety wielu poszkodowanych akceptuje takie decyzje ubezpieczycieli, ponieważ nie wie, że przysługuje im prawo złożenia reklamacji, podjęcia negocjacji ugodowych, a także skorzystania z innych środków prawnych. Nie zdają sobie sprawy z tego, czego mogą domagać się od zakładu ubezpieczeń oraz jak należycie udokumentować i udowodnić swoje roszczenia.
Dlaczego zakłady ubezpieczeń zaniżają odszkodowania?
Zakłady ubezpieczeń są podmiotami, które działają w ramach określonego budżetu i co oczywiste, dążą do minimalizacji kosztów. Eksperci wskazują, że nawet 70% odszkodowań może być zaniżona, dlatego tak ważna jest pomoc w uzyskaniu należnego odszkodowania od osób, które na co dzień zajmują się takimi sprawami. Dzięki wieloletniej praktyce wiedzą, na co należy zwracać uwagę oraz jak skutecznie argumentować i egzekwować adekwatne kwoty odszkodowań z OC sprawcy. Wsparcie w tym zakresie świadczy Votum Odszkodowania SA. Nasi eksperci bezpłatnie przeanalizują Twoją sprawę, a następnie wskażą możliwą drogę uzyskania odszkodowania.

Kiedy warto skorzystać z pomocy w uzyskaniu odszkodowania?
Odpowiedź na to pytanie wydaje się prosta – zawsze, jeżeli otrzymałeś odszkodowanie i masz wątpliwości co do jego wysokości. Pomoc pełnomocnika może okazać się niezbędna, szczególnie gdy:
- Nie jesteś w stanie samodzielnie dokonać oszacowania, jakie kwoty i na jakiej podstawie ci się należą.
- Zakład ubezpieczeń odmawia wypłaty odszkodowania albo niektórych należnych świadczeń.
- Szkoda jest duża, a różnica między kosztorysem a wypłatą jest znaczna.
Profesjonalny pełnomocnik z wieloletnim doświadczeniem dokona analizy dokumentacji i podejmie dalsze czynności na drodze postępowania przedsądowego. Jeśli będzie to niezbędne, skieruje sprawę do sądu. Takie działania mają jeden cel: aby poszkodowany otrzymał wyższe odszkodowanie od ubezpieczyciela, w kwocie adekwatnej, czyli odpowiadającej doznanej szkodzie i krzywdzie.
Zaniżone odszkodowanie – jak wygląda pomoc Votum Odszkodowania?
Współpraca z Votum Odszkodowania zaczyna się od bezpłatnej analizy sprawy, po której prawnicy przejmują na siebie całość formalności. Zajmą się m.in. pozyskaniem niezbędnej dokumentacji poprzez korespondencję z zakładami ubezpieczeń i innymi podmiotami. Dzięki profesjonalnej pomocy prawnej poszkodowany nie musi też znać skomplikowanych przepisów czy terminologii.
Oto jak wygląda proces działań wobec zakładu ubezpieczeń:
- Analiza dokumentacji zgromadzonej przez poszkodowanego (dokumentacja medyczna, rachunki, wyniki badań, kosztorysy, faktury i wszystkie inne).
- Zgłoszenie szkody albo złożenie reklamacji (odwołania) od dotychczasowej decyzji zakładu ubezpieczeń.
- Podjęcie negocjacji z ubezpieczycielem.
- Rozpoczęcie innych działań mogących doprowadzić do uzyskania odpowiedniej kwoty odszkodowania na drodze postępowania przedsądowego.
- Jeśli wymaga tego tok sprawy – podjęcie postępowania sądowego i reprezentacja poszkodowanego.

Zaniżone odszkodowanie – walcz o swoje prawa
Zawsze, kiedy już dojdzie do wypadku komunikacyjnego, przy pracy lub w rolnictwie, najważniejsze jest zdrowie i bezpieczeństwo. Wielu poszkodowanych musi toczyć każdego dnia prawdziwą walkę o powrót do zdrowia, rodziny, szkoły czy pracy oraz do dotychczasowej codzienności. Środki finansowe są w stanie bardzo wspomóc te działania. Jeśli otrzymałeś zaniżone odszkodowanie z polisy OC sprawcy wypadku – pamiętaj, że możesz odwołać się od decyzji ubezpieczyciela.
Jeżeli masz wątpliwości, czy Twoje odszkodowanie nie jest zaniżone albo nie wiesz, czy i ile świadczenia Ci przysługuje – nie zwlekaj, działaj! Skontaktuj się z ekspertem Votum Odszkodowania, który ma doświadczenie w dochodzeniu roszczeń i od lat pomaga poszkodowanym w trudnych sytuacjach. Oferujemy kompleksową pomoc w uzyskaniu odszkodowania – od analizy sprawy po ewentualny proces sądowy.