Ubezpieczenie OC rolnika chroni przed skutkami szkód osobowych i rzeczowych związanych z posiadaniem gospodarstwa rolnego lub prowadzeniem działalności rolniczej. Taką polisę zawiera się na okres 12 miesięcy z konkretnym towarzystwem ubezpieczeń. Czy trzeba ją zawrzeć? Jak w razie wypadku działa ubezpieczenie w rolnictwie? Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.
Czy ubezpieczenie w rolnictwie jest obowiązkowe?
Ubezpieczenie OC rolnika jest obligatoryjne. Obowiązek zawarcia polisy reguluje ustawa z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Ubezpieczenie rolne muszą wykupić osoby zajmujące się działalnością rolniczą, posiadające użytki rolne powyżej 1 ha oraz opłacające przynajmniej w części podatek rolny.
Co i kogo chroni polisa OC rolnika?
Ubezpieczenie w rolnictwie chroni i zabezpiecza przed skutkami szkód wyrządzonych w związku z posiadaniem gospodarstwa rolnego lub prowadzeniem działalności rolniczej. Mogą być one następstwem:
- śmierci,
- uszkodzenia ciała,
- utarty bądź rozstroju zdrowia,
- zniszczenia lub uszkodzenia mienia.
Zakresem ubezpieczenia objęte są również szkody powstałe w związku z ruchem pojazdów wolnobieżnych będących w posiadaniu rolników. W ramach polisy OC rolnika ochroną ubezpieczeniową w razie wypadku objęty jest nie tylko rolnik. Dotyczy ona wszystkich osób pozostających z nim w gospodarstwie domowym, a także wszystkich osób pracujących w jego gospodarstwie rolnym.

Jakie świadczenia wypłaca ubezpieczyciel z polisy OC rolnika?
Osoba poszkodowana w wypadku w gospodarstwie rolnym w razie uszkodzenia ciała może dochodzić od ubezpieczyciela wypłaty różnych świadczeń. Między innymi zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, ale również zwrot poniesionych kosztów wynikających z wypadku. Obejmuje to koszty:
- leczenia i rehabilitacji,
- dojazdów do placówek medycznych,
- przystosowania pomieszczeń na wypadek trwałej niepełnosprawności,
- sprzętu rehabilitacyjnego,
- protezowania.
W ramach świadczeń z polisy OC rolnika poszkodowany może się również starać o przyznanie i wypłatę comiesięcznej renty: na zwiększone na skutek wypadku potrzeby oraz z tytułu utraty możliwości zarobkowania.
Ubezpieczenie w rolnictwie – czy działa w przypadku śmierci?
Praca w gospodarstwie ma związek z operowaniem maszynami, które nieraz są przyczyną poważnych obrażeń ciała, a nawet utraty życia. Jeżeli poszkodowany na skutek wypadku w gospodarstwie rolnym poniósł śmierć, jego najbliżsi mają prawo dochodzić od ubezpieczyciela wypłaty stosownego:
- Odszkodowania, jeśli z uwagi na śmierć poszkodowanego ich sytuacja życiowa znacznie się pogorszyła.
- Zadośćuczynienia za cierpienia psychiczne związane z krzywdą po starcie osoby bliskiej.
Najbliżsi mogą również wystąpić o zwrot wszelkich kosztów związanych z pogrzebem i postawieniem nagrobka. Ubezpieczyciel może także przyznać i wypłacić rentę alimentacyjną, jeżeli zmarły miał wobec bliskich obowiązek alimentacyjny i wspierał ich finansowo.

Co grozi za brak OC rolnika?
Za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC rolnika Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nalicza opłatę. W 2025 roku wynosi ona 470 zł, tj. równowartość 1/10 minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w roku kontroli. W razie wypadku w gospodarstwie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny odszkodowania wypłaca osobie poszkodowanej bądź jej najbliższym, należne rekompensaty. Wówczas sprawca szkody i rolnik, który nie posiadał ważnego ubezpieczenia OC, zobowiązani są do zwrotu Funduszowi wypłaconego świadczenia.
Ubezpieczenie w rolnictwie – podsumowanie
Praca w gospodarstwie rolnym może wiązać się z licznymi zagrożeniami i nieoczekiwanymi zdarzeniami. Nigdy nie wiadomo, kiedy wydarzy się wypadek lub dojdzie do awarii, która może doprowadzić do olbrzymich szkód. Stąd bardzo ważne jest posiadanie polisy ubezpieczeniowej odpowiedzialności cywilnej, która gwarantuje ochronę rolników, ich domowników oraz pracowników przed skutkami szkody wyrządzonej w gospodarstwie rolnym.