Wypadek śmiertelny w rolnictwie to tragedia dla rodziny, ale bliscy zmarłego mają prawo do należnego wsparcia. Odszkodowanie, zadośćuczynienie, renta czy zasiłek pogrzebowy to świadczenia, które mogą pomóc w trudnej sytuacji. Zazwyczaj świadczenia przysługują z różnych źródeł. Uprawnieni mogą ubiegać się m.in. o odszkodowanie z polisy OC, świadczenia z KRUS oraz w przypadku posiadania polis NNW – również z nich. Wyjaśniamy, jak uzyskać świadczenia po wypadku śmiertelnym w rolnictwie.
Odszkodowanie dla rodziny zmarłego w wypadku rolniczym
Odszkodowanie po wypadku śmiertelnym w rolnictwie osoba uprawniona może otrzymać z obowiązkowej polisy OC rolnika. Jeśli do zdarzenia doszło z winy rolnika lub osoby, za którą rolnik ponosi odpowiedzialność, świadczenia mogą obejmować:
- zadośćuczynienie,
- odszkodowanie,
- rentę alimentacyjną,
- zwrot kosztów pogrzebu i wykonania nagrobka.
Wysokość i forma świadczenia z polisy OC będą zależeć od okoliczności wypadku oraz poniesionych strat materialnych, kosztów pogrzebu czy utraconych dochodów.
Wypadek śmiertelny w rolnictwie – zadośćuczynienie dla bliskich
Zadośćuczynienie wypłacane jest z polisy OC. Ma na celu rekompensatę za cierpienie emocjonalne po stracie bliskiego. Osoby, które mogą wystąpić o zadośćuczynienie, to najczęściej:
- małżonek,
- dzieci,
- rodzice,
- rodzeństwo,
- inne osoby pozostające w bliskiej relacji ze zmarłym.
Warto zaznaczyć, że wysokość zadośćuczynienia zależy od skali cierpienia oraz więzi łączących rodzinę z poszkodowanym. Zadośćuczynienie może być pomniejszone o stopień przyczynienia się zmarłego do szkody.

Stosowne odszkodowanie po wypadku w gospodarstwie rolnym
Osoba uprawniona, która udowodni pogorszenie się sytuacji życiowej po śmierci osoby bliskiej, poza zadośćuczynieniem może wystąpić o stosowne odszkodowanie. Pogorszenie sytuacji życiowej należy traktować nie tylko jako pogorszenie sytuacji materialnej, ale też należy brać pod uwagę m.in. dzielenie obowiązków z osobą zmarłą czy możliwość uzyskania od niej pomocy niematerialnej.
Renta alimentacyjna po wypadku przy pracy rolniczej
Strata bliskiej osoby w wyniku tragicznego wypadku to nie tylko ból emocjonalny, ale również nagły deficyt finansowy, który może dotknąć rodzinę. Renta alimentacyjna ma na celu pomoc w złagodzeniu tych skutków, gwarantując środki na utrzymanie i zabezpieczenie finansowe najbliższych. Podstawą do uzyskania renty alimentacyjnej po wypadku przy pracy rolniczej jest obowiązek alimentacyjny, który zmarły miał wobec swoich bliskich w dniu wypadku. Jednak to nie jedyny warunek. Przy rozpatrywaniu roszczenia bierzemy pod uwagę:
- Potrzeby osoby występującej z roszczeniem – czyli realne koszty życia i dalszego utrzymania rodziny.
- Możliwości zarobkowe i majątkowe zmarłego – by sprawiedliwie określić wysokość świadczenia, odpowiadającą utraconym potencjalnym dochodom.

Zwrot kosztów pogrzebu po wypadku
Po zdarzeniu, jakim jest wypadek śmiertelny w rolnictwie, osoba, która pokryła koszty pogrzebu oraz wykonania nagrobka ma prawo do dochodzenia ich zwrotu od zakładu ubezpieczeń, w którym OC posiadał rolnik odpowiedzialny za wypadek.
Wypadek śmiertelny w rolnictwie – odszkodowanie z KRUS
W sytuacji, kiedy zmarły był ubezpieczony w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS), jego bliscy mogą starać się o jednorazowe odszkodowanie, rentę rodzinną i zasiłek pogrzebowy.
Jednorazowe odszkodowanie z KRUS przysługuje:
- Ubezpieczonemu (rolnikowi, domownikowi, pomocnikowi rolnika), który doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu wskutek wypadku przy pracy rolniczej, lub rolniczej choroby zawodowej,
- Członkom rodziny ubezpieczonego, który zmarł wskutek wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej.
Jednorazowe odszkodowanie z KRUS nie przysługuje ubezpieczonemu, jeżeli:
- spowodował wypadek umyślnie albo wskutek rażącego niedbalstwa.
- będąc w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających, psychotropowych lub innych o podobnym działaniu, sam w znacznym stopniu przyczynił się do wypadku.
- do wypadku doszło podczas wykonywania czynności niezwiązanych z prowadzeniem działalności rolniczej, w tym m.in. podczas prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.
Odszkodowanie z polisy NNW po wypadku śmiertelnym w rolnictwie
W sytuacji, kiedy osoba poszkodowana śmiercią w rolnictwie posiada polisę NNW, ma prawo do uzyskania świadczeń za śmierć osoby bliskiej, rodzica, dziecka współmałżonka. Wypłata z polisy NNW możliwa jest też, gdy zmarły opłacał za siebie ubezpieczenie na wypadek śmierci. Wówczas świadczenia otrzyma osoba uposażona lub spadkobiercy zmarłego, jeżeli uposażony nie został wskazany.
Wypadek śmiertelny w rolnictwie – pomoc rodzinie
Nie każda rodzina wie, jakie kroki należy podjąć, gdy nastąpi wypadek śmiertelny w rolnictwie. Warto skonsultować się z ekspertem specjalizującym się w takich sprawach. Pomoc może być nieoceniona, zwłaszcza w sytuacjach, gdy ubezpieczyciel próbuje ograniczyć wypłatę świadczeń. Warto też sprawdzić, czy otrzymaliśmy wszystkie przysługujące świadczenia oraz należne po wypadku wsparcie i pomoc. Jeśli uważasz, że należy Ci się odszkodowanie lub zadośćuczynienie po śmierci bliskiej osoby w wypadku, skontaktuj się z Votum Odszkodowania. Przeanalizujemy Twoją sytuację i pomożemy w trakcie dochodzenia roszczeń. Dodatkowo otrzymasz dostęp do aplikacji Moja Sprawa, która pozwala na wygodne i szybkie zarządzanie sprawą odszkodowawczą oraz dostęp do dokumentów gdziekolwiek i kiedykolwiek.