Amputacja po wypadku – jak pomaga Votum Odszkodowania S.A.

amputacja po wypadku Votum Odszkodowania

Amputacja po wypadku, jako jeden z najbardziej tragicznych skutków doznanych obrażeń, stanowi ostateczność w przypadku wyczerpania wszelkich możliwości uratowania uszkodzonej kończyny. Niestety, zdarza się, że obrażenia po wypadku komunikacyjnym, przy pracy czy w gospodarstwie rolnym są tak poważne, że amputacja jest jednym wyjściem, często ratującym życie. W takiej sytuacji eksperci Votum Odszkodowania S.A. oferują profesjonalne wsparcie w procesie pozyskiwania zwrotu kosztów protezy z polisy OC sprawcy wypadku.

 

Dzięki wieloletniemu doświadczeniu naszych specjalistów klient może skorzystać z kompleksowej pomocy w dochodzeniu swoich praw i uzyskiwaniu adekwatnego odszkodowania w związku z amputacją. W Votum Odszkodowania S.A. rozumiemy, jak trudnym doświadczeniem jest utrata kończyny, dlatego staramy się maksymalnie ułatwić proces rekompensaty finansowej. Zależy nam, by pomóc poszkodowanym w powrocie do normalnego życia po tego typu dramatycznych wydarzeniach.

Amputacja – zwrot kosztów protezy

Zgodnie z art. 444 § 1 kodeksu cywilnego W razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia naprawienie szkody obejmuje wszelkie wynikłe z tego powodu koszty. Na żądanie poszkodowanego zobowiązany do naprawienia szkody powinien wyłożyć z góry sumę potrzebną na koszty leczenia (…)”. Oznacza to, że podmiot odpowiedzialny za szkodę, oprócz wypłaty stosownego zadośćuczynienia za ból i cierpienie, powinien pokryć wszelkie koszty związane z następstwami doznanego urazu, a ich katalog jest bardzo szeroki. W przypadku większości amputacji możliwe jest dobranie odpowiedniej protezy zastępującej częściowo funkcję kończyny. Koszt protezy zależy od jej rodzaju i może się wahać od kwoty ok. 20 000 zł do 200 000 zł i więcej w zależności od potrzeb i aktywności poszkodowanego.

amputacja po wypadku Votum Odszkodowania

Ból fantomowy po amputacji

Pomimo braku części ciała poszkodowany może nadal odczuwać ból tej okolicy. Jest to tzw. ból fantomowy, czyli doznania bólowe po amputacji, odczuwane w nieobecnej już części ciała. Leczenie po amputacji nie ogranicza się jedynie do farmakoterapii przeciwbólowej, ale obejmuje również istotne elementy, takie jak wsparcie psychologiczne oraz odpowiednia fizjoterapia. Ból fantomowy jest zjawiskiem, które wymaga kompleksowego podejścia, aby skutecznie łagodzić cierpienie pacjenta. Eksperci Votum Odszkodowania S.A. zdają sobie sprawę z jakimi trudnymi wyzwaniami spotykają się osoby po amputacji, dlatego oferujemy nie tylko pomoc w pozyskiwaniu odszkodowań związanych z utratą kończyny, ale również wspieramy naszych klientów w procesie rehabilitacji powypadkowej.

Amputacja obu kończyn dolnych – wózek inwalidzki

W przypadku amputacji obu kończyn dolnych, kiedy poszkodowany jest zmuszony do korzystania z wózka inwalidzkiego, ubezpieczyciel powinien zwrócić także koszty likwidacji barier architektonicznych w miejscu zamieszkania oraz dostosowania samochodu. Zwrot kosztów likwidacji barier architektonicznych stanowi istotny element, ponieważ umożliwia poprawę jakości życia poszkodowanego poprzez dostosowanie otoczenia do jego potrzeb. Dzięki temu ofiara wypadku może swobodnie poruszać się w swoim domu, co wpływa pozytywnie na jej samodzielność i komfort życia. Dodatkowo dostosowanie samochodu do potrzeb osoby z amputacją obu kończyn dolnych jest kluczowe dla zachowania mobilności. Odszkodowanie powinno uwzględniać koszty adaptacji pojazdu, umożliwiając poszkodowanemu korzystanie z niego w sposób bezpieczny i komfortowy.

amputacja wózek inwalidzki Votum Odszkodowania

Wszystkie te świadczenia mają na celu złagodzenie skutków tragedii, jaką jest utrata obu kończyn dolnych oraz umożliwienie poszkodowanemu jak najbardziej samodzielnego funkcjonowania w codziennym życiu. Odpowiednie odszkodowanie pozwala zatem nie tylko na pokrycie kosztów leczenia i rehabilitacji, ale także na przystosowanie otoczenia do zmienionych potrzeb poszkodowanego, co przyczynia się do poprawy jego jakości życia.

Amputacja po wypadku – stopień niepełnosprawności

Amputacja kończyny jest związana z narządem ruchu, co niesie za sobą potencjalne konsekwencje z zakresu niepełnosprawności. W przypadku takiej sytuacji przewidziany rodzaj niepełnosprawności to 05-R, co właśnie wskazuje na powiązanie z narządem ruchu. Co do stopnia niepełnosprawności jego precyzyjne określenie wymaga oceny przeprowadzonej przez komisję orzeczniczą. Ostateczna decyzja dotycząca stopnia niepełnosprawności zależy od indywidualnej sytuacji poszkodowanego. Warto zaznaczyć, że amputacja kończyny jest poważną dolegliwością, która istotnie wpływa na zdolność osoby do poruszania się i wykonywania codziennych czynności. W większości przypadków, ze względu na istotny wpływ amputacji na funkcje ruchowe, komisje orzecznicze skłonne są przyznać odpowiednie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Oceniając konsekwencje fizyczne i psychospołeczne, komisja uwzględnia wszystkie istotne czynniki, które mogą wpływać na zdolność poszkodowanego do samodzielnego funkcjonowania. W rezultacie przyznanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności po amputacji kończyny jest często uzasadnione, mając na uwadze istotny wpływ tego zabiegu na zdolności ruchowe i ogólną jakość życia poszkodowanego.

Renta po amputacji

Należy zaznaczyć, że oprócz odszkodowania wypłaconego przez ubezpieczyciela tytułem zwrotu wyżej wymienionych kosztów, osoba z orzeczeniem o niepełnosprawności ma prawo również do wsparcia z instytucji publicznych. Pomoc może należeć się w zakresie:

  • rehabilitacji leczniczej.
  • dofinansowania do zakupu zaopatrzenia ortopedycznego.
  • likwidacji barier architektonicznych i funkcjonalnych.

Jeżeli osoba po amputacji udowodni konieczność ponoszenia stałych kosztów fizjoterapii czy kosztów zakupu środków do pielęgnacji kikuta oraz dodatkowo w wyniku amputacji utraciła częściowo lub całkowicie zdolność do pracy zarobkowej, to zgodnie z art. 444 § 2 kodeksu cywilnego „może żądać od zobowiązanego do naprawienia szkody odpowiedniej renty”. Eksperci Votum Odszkodowania S.A. specjalizują się w pozyskiwaniu rent odszkodowawczych z polisy OC sprawcy wypadku i mogą udzielić profesjonalnej pomocy w uzyskaniu należnego odszkodowania w takich sytuacjach. Zdarza się, że takie renty uzyskujemy dla ofiar wypadków nawet ponad 20 lat od tragicznego zdarzenia. Tak było w przypadku klientki Votum Odszkodowania S.A. – pani Lucyny. Z jej historią możesz zapoznać się tutaj.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Poprzedni wpis
Następny wpis

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)