Jazda bez kasku nie jest podstawą do obniżenia odszkodowania

wypadek rowerowy bez noszenia kasku

Latem, wraz z poprawą warunków pogodowych, obserwujemy znaczący wzrost liczby rowerów poruszających się po drogach. Ten trend wiąże się nie tylko z większą ilością pasjonatów dwóch kółek, ale niestety również ze zwiększeniem liczby wypadków drogowych, w których uczestniczą rowerzyści. Czy posiadanie kasku odgrywa kluczową rolę w uzyskaniu pełnego odszkodowania po wypadku?

Brak kasku podczas jazdy na rowerze

Jazda na rowerze bez kasku jest kwestią, która wywołuje wiele kontrowersji, ale jedno jest pewne – noszenie kasku ma znaczny wpływ na bezpieczeństwo cyklisty. W przypadku wypadku kask może znacznie zmniejszyć ryzyko urazu głowy oraz mózgu, które mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

W przeciwieństwie do innych pojazdów uczestniczących w ruchu drogowym, które podlegają licznym regulacjom dotyczącym przejazdów, jak na przykład obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa czy fotelika, rowerzyści nie są zobligowani do noszenia kasku podczas jazdy.

wypadek rowerowy bez kasku, człowiek leży na ulicy. logo votum odszkodowania

Brak kasku a odszkodowanie po wypadku

Choć przepisy ruchu drogowego, nie nałożyły na rowerzystów przymusowego zaopatrzenia się
w kaski, to kwestie odszkodowawcze często podlegają przez ten aspekt dyskusji. Ubezpieczyciele często korzystają z tego argumentu, jako powodu do obniżenia odszkodowania. Towarzystwa ubezpieczeniowe, powołują się wtedy na to, że poszkodowany w ten sposób przyczynił się do powstania szkody.

"W przypadku rowerzystów zakłady ubezpieczeń najczęściej stosują przyczynienie z powodu zbyt szybkiej i brawurowej jazdy jednośladów albo nienależytego obserwowania drogi przez rowerzystów"
Agnieszka Ryznar Prezes Votum Odszkodowania S.A.
Agnieszka Ryznar
Prezes Votum Odszkodowania S.A.

Niebezpieczeństwa czyhające na rowerzystów bez kasków

Zdecydowaną przewagą noszenia kasku jest z pewnością to, że można argumentować, iż osoba poszkodowana podjęła dodatkowe środki ostrożności, co może być pozytywnie oceniane przez towarzystwo ubezpieczeniowe i sąd w przypadku ewentualnego procesu o odszkodowanie.

Jednak, w momencie, gdy zabrakło tego kasku, to wciąż mamy podstawy do uzyskania pełnego odszkodowania, nawet wówczas, gdy ubezpieczyciel podważa fakt, zachowanych przez nas środków bezpieczeństwa. To wszystko dlatego, że przepisy o bezpieczeństwie w ruchu drogowym nie regulują obowiązku korzystania przez cyklistów z odzieży ochronnej, ochraniaczy czy samego kasku.

rower rzucony na ziemie po wypadku rowerowym bez kasku. votum odszkodowania po wypadku
W ostatnim czasie jeden z ubezpieczycieli obniżył odszkodowanie należne naszemu klientowi właśnie z uwagi na jazdę bez kasku. Zakład ubezpieczeń wskazał, że używanie kasków rowerowych znacznie zmniejsza ryzyko doznania przez rowerzystę poważnych obrażeń głowy. Zdaniem ubezpieczyciela, z przyczynieniem mamy do czynienia, gdy poszkodowany nie okaże właściwej troski o swe własne interesy i wobec samego siebie, czyli nie dołoży takiej staranności, jaką powinien przejawiać w danych okolicznościach człowiek rozważny. O ile nie sposób polemizować z tym, że kask na głowie pełni funkcję ochronną, o tyle z prawnego punktu widzenia obniżenie odszkodowania przeciętnemu użytkownikowi drogi — rowerzyście za jazdę bez kasku, jest niedopuszczalne
Agnieszka Ryznar Prezes Votum Odszkodowania S.A.
Agnieszka Ryznar
Prezes Votum Odszkodowania S.A.

Wypadek na rowerze

Jeśli miałeś wypadek podczas jazdy na rowerze i ucierpiałeś z powodu niewłaściwego zachowania innego uczestnika ruchu, to warto podjąć pewne kroki. Rozważ konsultacje z ekspertem specjalizującym się w uzyskiwaniu odszkodowań za wypadki komunikacyjne i dowiedz się, co możesz zyskać. Specjaliści z Votum Odszkodowania S.A., pomagają uzyskać należne świadczenia od ubezpieczyciela na rzecz poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych.

Nasi eksperci posiadają wiedzę i praktykę w obszarze roszczeń odszkodowawczych skierowanych przeciwko towarzystwom ubezpieczeniowym, w tym między innymi: TUiR Warta, PZU S.A., HDI, Allianz czy Link4

 

Czytaj więcej na prawo.pl

Poprzedni wpis
Następny wpis

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)