Odszkodowanie po wypadku samochodowym – jakie działania powinni podjąć poszkodowani, aby uzyskać należne świadczenia?
Każdego roku odnotowywanych jest ok. 40 tysięcy wypadków drogowych, w których niektórzy poszkodowani odnoszą ciężkie obrażenia ciała. W najbardziej skrajnych przypadkach wypadek ma tragiczny skutek w postaci śmierci osoby poszkodowanej. Warto zastanowić się, jakie są prawa osób poszkodowanych w stosunku do sprawcy szkody oraz jego ubezpieczyciela OC.
Odszkodowanie po wypadku samochodowym – dokumentacja
Warto pamiętać, że zanim poszkodowany zgłosi roszczenia do ubezpieczyciela OC sprawcy wypadku, powinien zebrać niezbędne dokumenty. Muszą one potwierdzać okoliczności, w jakich doszło do zdarzenia oraz uzasadnić roszczenia. Do podstawowych dowodów możemy zaliczyć:
- Notatkę urzędową policji, postanowienie prokuratora lub wyrok sądu karnego.
- Dokumentację medyczną potwierdzającą doznane obrażenia ciała.
- Faktury i rachunki związane z poniesionymi kosztami leczenia i rehabilitacji.
- Zaświadczenia potwierdzające utracone wynagrodzenie w czasie przebywania na zwolnieniu lekarskim.
- Oświadczenie o uszkodzonych lub zniszczonych w czasie wypadku przedmiotach.
Czy zgłoszenie szkody z ubezpieczenia OC wymaga zakończenia leczenia?
W świadomości społecznej często spotkać się można z oczekiwaniem na przeprowadzenie pełnego procesu leczenia i rehabilitacji, żeby można było dokonać zgłoszenia szkody. To najprawdopodobniej pokłosie wymogów, jakie występują przy zgłoszeniu szkody z polisy NNW. Jeżeli chodzi o roszczenia z polisy OC sprawcy wypadku drogowego, to nie ma żadnych przepisów zobowiązujących poszkodowanego do zakończenia leczenia przed zgłoszeniem roszczeń. Oznacza to, że poszkodowani w tego typu zdarzenia mogą zgłosić szkodę nawet tego samego dnia, w którym doszło do wypadku. Ubezpieczyciel będzie zobligowany do:
- Wszczęcia postępowania odszkodowawczego.
- Przedstawienia listy oczekiwanych dokumentów.
- Wystąpienia do policji o informacje na temat wypadku.
Szybkie zgłoszenie szkody powoduje, że przewidziane prawem terminy na wydanie w sprawie decyzji zaczynają swój bieg. Przepisy przewidują, że decyzja w odszkodowaniach z ubezpieczenia OC powinna być wydana w ciągu 30 dni od zgłoszenia szkody, a w uzasadnionych przypadkach (np. jeżeli są wątpliwości co do przebiegu zdarzenia) termin ten może być wydłużony do 90 dni.
Odszkodowanie z polisy OC – decyzja ubezpieczyciela
Wiele osób, które zostały poszkodowane w wypadku, zastanawia się, czy decyzję ubezpieczyciela można podważyć. Do rzadkości należą sytuacje, w których pierwsza decyzja ubezpieczyciela określa wysokość odszkodowania na odpowiednim poziomie. W przypadku gdy przyznana kwota jest zbyt niska, poszkodowany zawsze ma możliwość odwołania się od takiego stanowiska. W tym celu powinien złożyć reklamację w formie określonej przez dany zakład ubezpieczeń. Najczęściej przewidziana jest możliwość złożenia reklamacji osobiście w oddziale ubezpieczyciela, telefonicznie albo poprzez dedykowany formularz na stronie internetowej. Niektóre zakłady ubezpieczeń dopuszczają także złożenie reklamacji w formie mailowej, najczęściej na specjalnie określone skrzynki poczty elektronicznej.
W treści odwołania warto podać:
- dane kontaktowe pozwalające na identyfikację,
- numer sprawy ubezpieczyciela,
- sposób kontaktu zwrotnego,
- oczekiwany sposób rozpatrzenia sprawy (np. poprzez zapłatę wyższej kwoty odszkodowania).
Ubezpieczyciel ma obowiązek rozpatrzenia sprawy w terminie 30 dni, a w uzasadnionych przypadkach 60 dni. Jeżeli tego nie zrobi, prawo przewiduje domniemanie rozpatrzenia reklamacji zgodnie z wolą osoby ją składającej. Dlatego też bardzo ważne jest dokładne opisanie tego, czego oczekujemy od ubezpieczyciela.
W ostateczności, jeżeli podejmowane przed ubezpieczycielem kroki nie doprowadzą do oczekiwanej zmiany jego stanowiska, zawsze możemy skierować swoje roszczenia do sądu.
Ile czasu ma poszkodowany na dochodzenie odszkodowania po wypadku samochodowym?
Polskie przepisy dokładnie określają terminy, w jakich poszkodowany ma możliwość skutecznego dochodzenia odszkodowania po wypadku samochodowym z OC sprawcy wypadku. Podstawowy termin to 3 lata od dnia wypadku. Jeżeli w sprawie doszło do uznania, że sprawca popełnił przestępstwo (np. został skazany), termin ten wydłuża się bardzo znacząco i wynosi aż 20 lat od dnia wypadku. Po upływie wskazanych termin może dojść do przedawniania roszczeń. To oznacza, że ubezpieczyciel będzie mógł odmówić wypłaty odszkodowania po wypadku samochodowym, powołując się na dokonane zgłoszenie po terminie. Żeby zapobiec przedawnieniu, możemy dokonać zgłoszenia szkody, które spowoduje, że bieg terminu zostanie przerwany i zacznie biec na nowo od chwili wydania przez ubezpieczyciela decyzji.
Ile czasu ma poszkodowany na dochodzenie odszkodowania po wypadku samochodowym?
Eksperci Votum Odszkodowania S.A. oferują kompleksową pomoc poszkodowanym w wypadkach samochodowych, wspierając ich na każdym etapie procesu dochodzenia odszkodowania. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu oraz specjalistycznej wiedzy prawnej i ubezpieczeniowej, nasi specjaliści skutecznie analizują okoliczności zdarzenia, przygotowują odpowiednią dokumentację i reprezentują poszkodowanych w kontaktach z ubezpieczycielami. Celem ich działań jest uzyskanie możliwie najwyższego odszkodowania, które pozwoli pokryć koszty leczenia, rehabilitacji oraz zrekompensować utracone dochody i cierpienie związane z wypadkiem. Dzięki indywidualnemu podejściu oraz zaangażowaniu klienci Votum Odszkodowania SA mogą liczyć na pełne wsparcie w odzyskaniu należnych im środków. Jeśli starasz się o odszkodowanie po wypadku samochodowym, skontaktuj się z nami. Bezpłatnie przeanalizujemy Twoją sprawę.