W Polsce każdego dnia dochodzi do kilkudziesięciu wypadków przy pracy. Według danych GUS-u w I półroczu 2024 r. zgłoszono 30 435 wypadków przy pracy. Chociaż ubezpieczenie OC pracodawców nie jest w Polsce obowiązkowe, coraz częściej właściciele firm korzystają z dodatkowej ochrony. Gwarantuje ona wypłatę pełnego odszkodowania dla poszkodowanego pracownika, uzupełniając świadczenia wypłacane przez ZUS. Wyjaśniamy, dlaczego odszkodowanie z polisy OC pracodawcy jest tak ważne.
Świadczenia z ZUS a odszkodowanie z polisy OC pracodawcy
W wyniku wypadków przy pracy poszkodowani pracownicy często doznają poważnych obrażeń. Dochodzi również niejednokrotnie do wypadków ze skutkiem śmiertelnym. W wielu przypadkach powrót do pełnej sprawności lub pracy na dotychczasowym stanowisku jest niemożliwy. Wówczas świadczenia odszkodowawcze czy rentowe z ZUS mogą okazać się niewystarczające. Dlatego część pracodawców decyduje się na wykupienie polisy OC, aby zapewnić swoim pracownikom dodatkowe wsparcie finansowe. Niestety, wielu pracodawców często nie wie, co daje takie ubezpieczenie oraz jak jest ważne.
Wysokość odszkodowania z ZUS często nie rekompensuje skutków wypadku. Poszkodowany nie może otrzymać np. zwrotu poniesionych kosztów leczenia czy rehabilitacji. ZUS też wypłaca odszkodowanie dopiero po zakończeniu leczenia przez poszkodowanego pracownika.
Kwota odszkodowania za wypadek przy pracy zależy od wielu czynników i wymaga szczegółowej analizy konkretnego przypadku. Nie zawsze będzie również możliwe uzyskanie dodatkowych świadczeń z polisy OC pracodawcy. Na przykład, kiedy do wypadku dojdzie:
- z winy pracownika,
- w wyniku działania sił natury,
- z winy osoby, za którą pracodawca nie ponosi odpowiedzialności.
Często też do wypłaty odszkodowania z polisy OC pracodawcy niezbędne jest przedłożenie decyzji o wysokości jednorazowego odszkodowania z ZUS oraz orzeczenia lekarza orzecznika ZUS o trwałym uszczerbku na zdrowiu. Dopiero przedłożenie tych dokumentów pozwala na dalsze dochodzenie roszczeń i uzyskanie odszkodowania z polisy OC pracodawcy.
Świadczenia dla pracownika z polisy pracodawcy
Jeżeli poszkodowany pracownik dozna poważnych obrażeń ciała, może liczyć na odszkodowanie z polisy OC pracodawcy, pod warunkiem, że zachodzi odpowiedzialność pracodawcy za wypadek przy pracy. W takiej sytuacji pracownik może uzyskać dodatkowe odszkodowanie w postaci:
- Zadośćuczynienia – rekompensaty za ból i cierpienie;
- Zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji – zwrot wydatków związanych z powrotem do zdrowia;
- Zwrot utraconego dochodu – w sytuacji, kiedy na skutek wypadku otrzymywane świadczenia są niższe niż wynagrodzenie lub utraciliśmy np. premie, 13 wynagrodzenie;
- Zwrot kosztów opieki – w sytuacji, kiedy opiekę nad poszkodowanym sprawują bliskie osoby;
- Renta uzupełniająca – dodatkowe wsparcie finansowe, które uzupełnia świadczenia z ZUS w przypadku niezdolności do pracy;
- Renta na zwiększone potrzeby – wsparcie w związku z ponoszonymi kosztami leczenia i rehabilitacji, które po wypadku są stałe;
- Zwrot kosztów protezowania – kiedy na skutek wypadku pracownik utracił np. rękę lub nogę.
Warto zaznaczyć, że kryteria wyliczania wysokości odszkodowania są zbliżone do tych stosowanych w wypadkach komunikacyjnych. Dlatego odszkodowania po wypadkach przy pracy mogą wynosić od kilkunastu do nawet kilkuset tysięcy złotych.
Jak uzyskać odszkodowanie z OC pracodawcy?
Aby ubiegać się o odszkodowanie z polisy OC pracodawcy, konieczne jest wykazanie jego winy za powstałe szkody. Często wymaga to zarówno wiedzy prawnej, jak i specjalistycznej ekspertyzy z danej branży. W tym celu można korzystać z opinii biegłych lub rzeczoznawców.
O winie pracodawcy może świadczyć na przykład:
- Używanie niesprawnych maszyn niezgodnie z przepisami BHP.
- Brak odpowiednich szkoleń lub niewystarczające przeszkolenie pracownika.
- Niewłaściwe warunki pracy, np. w budynkach niespełniających wymogów bezpieczeństwa.
Odszkodowanie z ZUS
Oprócz świadczeń z ZUS poszkodowany pracownik może ubiegać się o odszkodowanie z polisy OC pracodawcy. Musi jednak wykazać przesłanki odpowiedzialności odszkodowawczej pracodawcy, takie jak:
- wina pracodawcy;
- poniesiona szkoda;
- związek przyczynowo skutkowy między zachowaniem pracodawcy a powstałą szkodą.
Każda sprawa wymaga analizy i ustalenia, czy pracodawca posiada OC. Polisa odpowiedzialności cywilnej pracodawcy za szkody pracownicze chroni majątek pracodawcy i minimalizuje ryzyko finansowe zarówno dla pracodawcy, jak i dla poszkodowanego pracownika. Dlatego też warto rozważyć jej zakup, kiedy zatrudniamy pracowników.
Jeśli miałeś wypadek przy pracy i potrzebujesz wsparcia w uzyskaniu odszkodowania z OC pracodawcy, skontaktuj się z nami. Eksperci Votum Odszkodowania S.A. bezpłatnie przeanalizują sprawę pod kątem możliwych rozwiązań.