Odszkodowanie za wypadek śmiertelny – pomoc dla rodziny

odszkodowanie za wypadek śmiertelny

W życiu często spotykamy się z różnymi sytuacjami, na które nie mamy wpływu. Jedną z najbardziej traumatycznych i tragicznych jest wypadek śmiertelny. Gdy dojdzie do takiej sytuacji, jej skutki są przeważnie długotrwałe. Niosą za sobą ogromne koszty emocjonalne, psychiczne i finansowe dla rodzin ofiar. Warto wiedzieć, że prawo dostarcza narzędzi, które pozwalają rodzinom ofiar ubiegać się o odszkodowanie za wypadek śmiertelny, co może pomóc im w przetrwaniu tych trudnych chwil.

Uzyskiwanie należnych świadczeń dla rodzin ofiar wypadków śmiertelnych jest jednym z filarów działalności Votum Odszkodowania S.A. Nasi eksperci od 18 lat oferują kompleksową pomoc dla osób, które w wyniku tragicznego wypadku komunikacyjnego, przy pracy czy w gospodarstwie rolnym, straciły swoich bliskich. O odszkodowanie za wypadek śmiertelny mogą starać się najbliższe osoby zmarłego. Jednakże aby móc się o to ubiegać, muszą zostać spełnione pewne warunki:

  • Zgon musi być wynikiem wypadku lub innego niedozwolonego działania.
  • Zmarły nie może być sprawcą wypadku.
  • Upłynęło mniej niż 3 lata od zdarzenia lub 20 lat, jeśli wypadek miał miejsce w wyniku przestępstwa.
odszkodowanie wypadek śmiertelny

Najczęściej roszczenie o odszkodowanie po wypadku składają członkowie rodziny osoby zmarłej, takie jak małżonek i dzieci. W niektórych przypadkach mogą to również być rodzice, rodzeństwo lub nawet dziadkowie. Ważne jest, że nieformalni partnerzy oraz inne osoby, które były blisko związane z zmarłym, również mogą ubiegać się o odszkodowanie za wypadek śmiertelny.

Co oprócz odszkodowania za wypadek śmiertelny?

Śmierć bliskiej osoby pociąga za sobą wiele zmian w życiu codziennym, począwszy od uczucia straty i krzywdy, a kończąc na pogorszeniu sytuacji finansowej. W związku z tym rodzina zmarłego może ubiegać się o różne formy wsparcia, w tym:

Warto jednak pamiętać, że każda z tych form wsparcia wymaga szczegółowego udowodnienia i dokumentacji. Ponadto ubezpieczyciel może mieć wątpliwości co do ich zasadności. W takich sytuacjach niezbędne okazuje się wsparcie profesjonalistów z Votum Odszkodowania S.A., którzy od kilkunastu lat uzyskują świadczenia pieniężne od ubezpieczycieli, takich jak PZU, ErgoHestia, Warta, Link4, HDI, Alliaznz, Generali i innych.

Odszkodowanie po wypadku śmiertelnym od Compensa

Zaniżone zadośćuczynienie od ubezpieczyciela

W maju 2023 roku Kancelaria z Grupy Kapitałowej Votum skutecznie uzyskała świadczenia dla rodziny mężczyzny, który zginął w tragicznym wypadku samochodowym. Wnioski o odszkodowanie i zadośćuczynienie złożyła żona, syn i córka zmarłego, który był kierowcą pojazdu. Wypadek spowodował inny kierowca. Z nieznanych przyczyn zjechał na przeciwny pas ruchu, prowadząc do zderzenia z pojazdem ofiary. Niestety, sprawca wypadku również zginął w wyniku zdarzenia, co skutkowało umorzeniem sprawy przez prokuraturę. Sprawca wypadku posiadał ubezpieczenie OC w towarzystwie Compensa. Początkowo ubezpieczyciel przyznał po 30 000 zł zadośćuczynienia na rzecz żony, syna i córki zmarłego. Dzięki profesjonalnym działaniom ekspertów z Kancelarii należącej do Votum Group udało się pozyskać znacznie wyższe kwoty. Jakie? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

odszkodowanie wypadek

Odszkodowanie za śmierć od ErgoHestia

Ponad 180 tys. zł dla klientki GK Votum

W innej sprawie eksperci z Grupy Kapitałowej Votum pomogli uzyskać świadczenie po wypadku śmiertelnym od towarzystwa ubezpieczeń ErgoHestia. Pasażerka pojazdu ucierpiała w wyniku braku należytej ostrożności ze strony kierowcy. Mężczyzna stracił panowanie nad pojazdem na mokrej jezdni. Niestety, kobieta doznała poważnych obrażeń głowy i mózgu. To ostatecznie doprowadziło do jej śmierci kilka dni po wypadku. Matka zmarłej zgłosiła do ubezpieczyciela roszczenia związane z utratą bliskiej osoby. W toku postępowania przedsądowego ErgoHestia przyznała następujące kwoty na rzecz matki zmarłej:

  • 49 365 zł jako zadośćuczynienie i odszkodowanie.
  • 17 797,45 zł na pokrycie kosztów pogrzebu.

Kancelaria z Grupy Kapitałowej złożyła pozew w tej sprawie i w efekcie świadczenia zostały zwiększone o:

  • 6 874,39 zł jako dodatkowy zwrot kosztów pogrzebu.
  • 100 000 zł – zadośćuczynienie za cierpienie po śmierci córki.

W sumie zakład ubezpieczeń Ergo Hestia wypłacił matce ponad 184 000 zł. Znacząca część tej kwoty została przyznana dopiero po długotrwałym procesie sądowym.

Zadośćuczynienie dla rodziny od TUiR Warta

Eksperci z Grupy Kapitałowej Votum mają szerokie doświadczenie w uzyskiwaniu odszkodowań od przeróżnych towarzystw ubezpieczeniowych działających w Polsce. Jednym z nich jest Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Warta. Po tragicznym wypadku roszczenia do zakładu ubezpieczeń złożyła rodzina tragicznie zmarłego pieszego: żona, ojciec, brat oraz dziadek. Podczas postępowania likwidacyjnego Warta wypłaciła odszkodowanie za wypadek śmiertelny. Co ważne, kwota nie była adekwatna do stopnia cierpienia, z jakim zmierzyć musiała się rodzina po tym tragicznym zdarzeniu. Dzięki wsparciu i działaniom ekspertów z GK Votum oraz po uzyskaniu prawomocnego rozstrzygnięcia sądu, rodzina zmarłego ostatecznie otrzymała blisko 250 000 zł. Ta suma obejmuje nie tylko świadczenia odszkodowawcze, ale także koszty związane z procesem oraz odsetki za opóźnienie w wypłacie.

wypadek śmiertelny pogrzeb

Jak uzyskać odszkodowanie za wypadek śmiertelny?

Odszkodowanie za wypadek śmiertelny ma na celu rekompensowanie strat emocjonalnych. Wspiera także najbliższych zmarłego w procesie adaptacji do zmiany sytuacji. Niezależnie od okoliczności tego tragicznego wydarzenia, czy to w wyniku wypadku drogowego, czy też wypadku przy pracy, istotne jest, aby zmarła osoba nie była odpowiedzialna za jego spowodowanie. Pierwszym krokiem w staraniu się o odszkodowanie z ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej sprawcy jest złożenie wniosku do ubezpieczyciela. Wniosek ten powinien zawierać informacje dotyczące stopnia pokrewieństwa zmarłego oraz dowody potwierdzające charakter relacji, jaka łączyła poszkodowanego ze zmarłym. Niemniej jednak pomimo dostarczenia kompletnych dokumentów i oczywistej winy, zdarza się, że ubezpieczyciele odmawiają wypłaty odszkodowania lub je zaniżają.

Eksperci Votum Odszkodowania S.A. odciążają rodziny ofiar śmiertelnych wypadków we wszystkich czynnościach związanych z uzyskaniem należnych świadczeń. To duże wsparcie dla bliskich, którym często zły stan emocjonalny utrudnia załatwianie formalności. W przypadku wypłaty odszkodowania za wypadek śmiertelny przez ubezpieczyciela można mieć pewność, że zostanie ono dokładnie przeanalizowane przez doświadczonych ekspertów, także w sytuacji ewentualnego sporu sądowego.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Poprzedni wpis
Następny wpis

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)