Poszkodowany w wypadku może otrzymać kilka różnych świadczeń, do których należą między innymi odszkodowanie oraz zadośćuczynienie. Często jednak nie zdaje sobie sprawy, że może pobierać także rentę powypadkową. Co istotne, może to być świadczenie płatne co miesiąc lub jednorazowe, tzw. skapitalizowana renta, w przypadku której wypłaty sięgają nawet kilkuset tysięcy złotych. Dlatego warto wiedzieć, komu przysługuje renta po wypadku.
Renta po wypadku to specyficzna forma odszkodowania. Jest wypłacana cyklicznie do momentu, w którym ustaną podstawy do jej otrzymywania. Przysługuje tym poszkodowanym, którzy doznali trwałych i rozległych urazów, przez co utracili zdolność do pracy lub zwiększyły się ich potrzeby w związku z koniecznością opieki przez osoby trzecie. Głównym zadaniem renty jest rekompensata krzywdy doznanej na skutek wypadku.
Każdy poszkodowany w wypadku, niezależnie od tego czy był to wypadek w pracy czy wypadek komunikacyjny, powinien zweryfikować, czy może otrzymać rentę z tytułu zwiększonych potrzeb lub utraconych możliwości zarobkowych. Są to świadczenia, których zadaniem jest zaspokojenie potrzeb poszkodowanych w związku z leczeniem lub rehabilitacją powypadkową, a także bieżąca rekompensata utraconych możliwości zarobkowania. Po spełnieniu określonych warunków osoba poszkodowana może domagać się przyznania renty odszkodowawczej.
Renta jest świadczeniem płatnym cyklicznie, np. raz w miesiącu przez określony czas. Możliwa jest jednak zmiana ze świadczenia okresowego na jednorazowe, czyli tzw. kapitalizacja renty. Propozycje składne przez ubezpieczycieli w tym zakresie dotyczą zawarcia ugody, na podstawie której poszkodowany jednorazowo otrzymuje od ubezpieczyciela określoną kwotę (nawet kilkaset tysięcy złotych), a jednocześnie w zamian zrzeka się roszczenia o rentę w przyszłości.
Wystąpienie z wnioskiem o rentę wymaga przeprowadzenia dokładnej analizy popartej określoną dokumentacją, dlatego warto w tym zakresie rozważyć skorzystanie z pomocy ekspertów. Zadbają oni o to, aby poszkodowany w wypadku otrzymał wszystkie należne mu świadczenia. Ponadto będą dużym wsparciem na każdym etapie postępowania.
Renta po wypadku przysługuje osobie, która w wyniku obrażeń doznanych na skutek wypadku:
Jeżeli osoba poszkodowana zostanie uznana za wyłącznego sprawcę wypadku, wtedy renta nie będzie mu się należała.
W naszym prawie wyróżniamy kilka rodzajów rent powypadkowych:
Wysokość renty powypadkowej jest zależna od wielu czynników – różnych w odniesieniu do każdej z rent.
W przypadku każdego uprawnionego kwota renty będzie inna. Warto zbierać dokumenty, które potwierdzą zarobki sprzed wypadku, a także ponoszone przez poszkodowanego koszty.
ubezpieczyciel – czy inny podmiot wypłacający – zazwyczaj nie określają terminu, do którego renta jest przyznana. Przepisy jasno wskazują, że renta powypadkowa powinna być wypłacana tak długo, jak istnieją podstawy do jej wypłacania.
Jedną z rent powypadkowych jest renta z tytułu niezdolności do pracy – przysługuje ona, jeśli utraciłeś zdolność do pracy całkowicie lub częściowo.
Jest więc możliwa sytuacja, kiedy poszkodowany po wypadku wraca do pracy, ale nadal należy mu się renta powypadkowa, ponieważ np. ma gorzej płatne stanowisko, pracuje tylko na część etatu lub nie może już wykonywać pracy w systemie zmianowym i zarabia mniej niż przed wypadkiem.
Każda z rent powypadkowych ma nieco innych charakter – różnice występują także w zakresie wymaganych dokumentów.
Przepisy prawa pozwalają na zmianę wysokości wypłacanej renty – renta może być więc podniesiona lub obniżona.
Jeśli okaże się, że w trakcie pobierania renty z tytułu zwiększonych potrzeb koszty leczenia czy rehabilitacji powypadkowej wzrosły, wtedy możesz zwrócić się do ubezpieczyciela z wnioskiem o podniesienie renty. Pamiętaj, że musisz udowodnić wzrost kosztów dokumentami.
Wzrosnąć może także renta z tytułu utraconych możliwości zarobkowych – musisz wtedy wykazać wzrost potencjału zarobkowego.
Renta powypadkowa jest co do zasady przyznawana na czas nieokreślony. Zdarza się, że ma charakter terminowy, ale to nieliczne wyjątki. Nie oznacza to jednak, że renta jest przyznana w taki sposób, że nie można zmienić jej wysokości czy całkowicie zaprzestać wypłat, jeśli zmienią się okoliczności dotyczące renty.
At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.